Příbramsko se zařadilo mezi okresy, kde přišlo o práci nejvíce lidí. V lednu přibylo do evidence příbramského úřadu práce dalších 541 nezaměstnaných. V tomto měsíci celkově evidoval 4428 uchazečů. O práci přišel i osmačtyřicetiletý Vladislav z Příbrami. „Je to hrozný pocit nejistoty. Mám kvalifikaci jako řidič a něco už umím, ale v tomhle věku mě jen těžko někde vezmou,“ předvídal Vladislav.
Koncem roku byla míra registrované nezaměstnanosti 6,3 procenta, v lednu už vystoupala na 7,2 procenta. Podle informací z úřadu práce ale letošní nárůst ve srovnání s loňským lednem není nijak dramatický, jak se může zdát.
„Loňský rok byl výjimečně příznivý na počasí a mohlo se dlouho pracovat. Například lidé ze stavebnictví nemuseli přes zimu zůstávat v evidenci pracovního úřadu, jako letos,“ objasnil lednový nárůst nezaměstnanosti mluvčí příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Chtěl tak vyvrátit mylné domněnky o drastickém propouštění příbramských firem.
„V regionu propouštějí jen dvě firmy, a to Kostal v Čenkově a Disa v Příbrami. Jsou to ale řádově jen desítky lidí,“ dodal Minařík. Některé firmy totiž hromadné propouštění na úřad práce hlásit nemusí, a to v případě existujících odborů.
A jak je to s počtem volných míst? Úřad práce jich v lednu evidoval 550, a to je o 235 méně než na konci minulého roku. Na jedno pracovní místo v současné době připadá v průměru 8 uchazečů. Někteří lidé si mohou při hledání práce zvýšit naději na úspěch rekvalifikací. Úřad práce tuto možnost poskytuje.
„Kdo má zájem, může přijít a vyplnit formulář s žádostí o rekvalifikaci. Letos je to trochu složitější. Od nového roku musí vzdělávací střediska podle nového zákona projít výběrovým řízením, a tak zařazení zájemců do kurzu může trvat déle,“ řekla Jitka Machková, poradkyně pro změnu a volbu povolání na Úřadu práce v Příbrami.
Loni se rekvalifikovalo 273 lidí. Největší zájem byl o kurz obsluhy počítače. Na druhém místě se umístil svářečský kurz. Následoval zájem o základy podnikání a o získání řidičského průkazu skupiny C. Do půl roku po úspěšném ukončení rekvalifikace našlo práci 105 absolventů počítačového kurzu a 14 lidí se svářečským listem.

Rekvalifikační kurzy

Svářeč
Řidičský průkaz skupiny C
Obsluha stavebních strojů
Obsluha PC
Účetnictví
Hygienické služby
Základy podnikání
Praktická rekvalifikace
Stříhová úprava psů
Operátor harvestorů