Dvaačtyřicetiletý Luděk z Příbrami měl konečně šanci po dlouhé zimě nastoupit znovu do práce ke stavební firmě. „Ještě mě ale na měsíc poslali domů kvůli počasí:. Už je to nesnesitelné. Být doma je pro chlapa hrůza,“ komentoval dlouhé čekání Luděk. Je na tom podobně jako stovky dalších lidí pracovně závislých na počasí.

Dlouhá a tuhá zima je také jeden z důvodů, proč počet lidí bez práce opět vzrostl. Lidí připravených nastoupit do zaměstnání je na Příbramsku k poslednímu únoru opět víc. Míra registrované nezaměstnanosti se vyšplhala nad jedenáct procent.

Příbramský úřad práce eviduje 6840 uchazečů o zaměstnání. To je o 174 více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 se počet uchazečů zvýšil o 2203 osob. Čísla naopak klesají u nově zaevidovaných lidí. V lednu to bylo ještě 1202, v únoru už se přihlásilo 754 uchazečů o práci. Je to o 448 nově evidovaných uchazečů méně než v předchozím měsíci a o 61 více než v únoru 2009.

„V únoru byla nezaměstnanost stále ještě ovlivněná hospodářskou krizí. Nepříznivé počasí situaci také nepomohlo. Spousta profesí je na počasí závislá. Týká se to především stavebnictví, zemědělství nebo povrchových lomů. Většina sezonních prací je stále přerušena a lidé jsou tím pádem u nás pořád zaevidovaní,“ řekl Deníku mluvčí Úřadu práce Příbram Jaroslav Minařík.

„Koncem března a v dubnu by se situace mohla začít lepšit, ale nemyslím si, že se nezaměstnanost rapidně sníží. Myslím, že i v březnu se udrží na jedenácti procentech. Poté snad půjdou čísla o něco dolů kvůli začínajícím sezonním pracím,“ doplnil Minařík. Pozitivní je prý alespoň klesající počet nově zaevidovaných uchazečů než v lednu. V celém regionu je to nyní o zhruba 2500 nově evidovaných uchazečů méně než v lednu.

Na jedno volné pracovní místo v současné době na Příbramsku připadá v průměru 24 uchazečů.