Problém s nalezením krátkodobé práce nebo brigády, i když se občas jedná o práci načerno, nemá Martin z Příbrami. „Trápí mě ale spíš to, že nemůžu sehnat nic na stálo. Je to vyčerpávající pořád se po něčem ohlížet a nemít žádnou jistotu. Proto alespoň na léto pojedu do zahraničí, přeci jenom na sezonní práce je to tam vhodnější než u nás,“ popsal svou situaci Martin.
Pracovat načerno mu nevadí, on ani zaměstnavatel nemají starosti s papírováním. Musí akorát pravidelně nadále komunikovat s úřadem práce. „Narazil jsem už na neférové jednání a skončil bez výplaty. Při práci bez smlouvy s tím ale člověk samozřejmě musí počítat a jednat víc opatrně, já ale nemám moc na výběr, z něčeho žít musím,“ dodal Martin.
Nezaměstnaných bylo na Příbramsku v dubnu oproti minulému měsíci o 500 lidí méně. Z části byla příčinou úbytku také některá nově vzniklá pracovní místa.
„Důvodem poklesu jsou již obnovené sezonní práce v plném rozsahu, například ve stavebnictví, zemědělství, povrchových lomech, v lese a podobně. Situace v květnu by mohla mít obdobný charakter,“ uvedl Jaroslav Minařík z příbramského úřadu práce.
Potíže se sháněním práce mají také absolventi škol. Spolu s mladistvými tvoří téměř šest procent z celkového počtu nezaměstnaných.
„V Příbrami je to celkem bída. Většina nabídek není zrovna to, co bych si představovala. Udělala jsem si bakaláře na ekonomce, ale v Příbrami snad nemá smysl hledat práci ani s vyšším titulem. Operátorku zrovna dělat nechci. Mám už ale něco vyhlédnutého v Praze. Řekla bych, že tam nemají lidé takové problémy se sháněním zaměstnání,“ řekla Deníku Bára Ondřejová z Příbrami.
Příbramský úřad práce nyní eviduje lehce přes šest tisíc lidí bez zaměstnání. Míra nezaměstnanosti v celém regionu je tak 9,9 procenta, průměr ve Středočeském kraji je o něco lepší - 7,2 procenta.