Vzít si na sebe reflexní vestu a sbírat po městě odpadky kdekdo považuje za podřadnou práci. Dvaapadesátileté Dagmar Schwarzové z Příbrami to ale nevadí. Bydlí na ubytovně a pobírá dávky v hmotné nouzi. Ty se jí po půl roce snížily z 3126 na 2020 korun. Tak se rozhodla alespoň nějakou korunu dostat zpátky.

„Na pracovním úřadě jsem se dozvěděla, že mám možnost prací pro město dostat zpátky peníze, co mi vzali. Až budu mít dvacet hodin odpracováno, půjdu s potvrzením na sociálku a tam mi peníze vrátí,“ říká na drkolnovském sídlišti Dagmar. Práce venku ji prý baví a rozhodně se nestydí. Kromě této práce ale jinou sehnat nemůže. Má totiž zemědělskou dvouletou školu a na úřadu práce jí prý rovnou řekli, že s tímhle vzděláním uplatnění nenajde. Dagmar se ale práce u příbramských technických služeb zalíbila.

„Mrzí mě, že pozítří budu mít dvacet hodin odpracováno a budu muset čekat další měsíc. I když při sbírání pod okny jde kolikrát o život. Lidé házejí odpadky rovnou z oken, ale je to práce jako každá jiná,“ pokračovala Dagmar.

„Je moc šikovná a je na ní spolehnutí. Kolikrát se mi stane, že mi lidi od práce na místě utečou,“ chválil kolegyni zpovzdálí Zdeněk Jarolímek, který už pro technické služby pracuje šest let a nyní tak trochu Dagmar zaučuje.

Možnosti dvacetihodinové měsíční služby pro město, kterou si lidé po půlročním pobírání dávek v hmotné nouzi mohou zachovat dávky v plné výši, využilo v Příbrami od července 28 lidí. „Z toho devět lidí úplně odpracovalo dvacet hodin a dva nedostali doporučení od lékaře,“ informoval Deník ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík.

Veřejná služba je určena lidem pobírajícím sociální dávky v hmotné nouzi. Podle příbramského úřadu se nabídka týká asi 150 lidí.