ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

V Příbrami je zatím situace dobrá. „Poslední testy se konaly dopoledne a výsledky se dozvíme někdy odpoledne. Dobrá zpráva je, že zatím u všech testovaných zaměstnanců byl výsledek negativní,“ řekl ředitel Centra zdravotních a sociálních služeb města Příbram Tomáš Cipra. Vítá také, že jedná i o testování nejen lidí pracujících v domově seniorů, ale také terénních pracovníků, kteří chodí například do domovů s pečovatelskou službou.

Koncem března bylo onemocnění koronavirem potvrzené u jedno z obyvatel domu z pečovatelskou službou v Brodské ulici. Muž byl proto hospitalizovaný v příbramské nemocnici. Podle vyjádření nemocnice ale mělo onemocnění u něj mírný průběh. „V současné době jsou v tomto domě stále tři byty v karanténě, ale jinde zatím výskyt koronaviru neevidujeme,“ uvedl Tomáš Cipra.

Kontakt seniorů s rodinami se příbramské centrum snaží zařizovat různými způsoby. „Pořádáme s rodinnými příslušníky videohovory přes tablet, tak aby se naši klienti aspoň takto mohli vidět se svými blízkými. Zájem je o tuto službu velký z obou stran,“ vysvětlil ředitel příbramského domova. Domov také zařizuje pro své obyvatele centralizované nákupy. Pracovníci vždy sestaví seznam, co lidé potřebují, a dojedou jim vše nakoupit.

Centrum sociálních a zdravotních služeb je také provozovatelem záchytné stanice. V těchto dnech zařízení funguje jen dva dny v týdnu, ale i tak evidují několik zachycených lidí pod vlivem alkoholu. „Záchyty jsou v těchto dnech minimální, ale přesto jsou. Fungujeme zatím jen v pátek a v sobotu, ale až dojde k otevření hospod a možnosti pořádání například fotbalových zápasů, tak počítáme opět s rozšířením provozní doby,“ popsal situaci okolo provozu záchytné stanice ředitel centra Tomáš Cipra.

Na její provoz město letos od Středočeského kraje získalo částku 2,8 milionu korun. „To by nám mělo pomoci pokrýt většinu letošních nákladů,“ dodal Cipra s tím, že příbramská záchytná stanice je jedinou ve středních Čechách na jih od Prahy.

Podobná situace je také například v Sedlčanech. V tamním domově seniorů se také v úterý a ve čtvrtek prováděly testy zaměstnanců na onemocnění koronavirem. „Zatím je vše bez problémů,“ potvrdila Deníku Lenka Kaprálová z Domova Sedlčany. Ovšem problémem podle ní začíná být délka bezpečnostních opatření.

Nemožnost návštěv rodinných příslušníků případně pobytu venku se začíná negativně promítat do nálad obyvatel domova. „Pro obyvatele domova je to už dlouhá doba. Je na nich vidět, že jim chybí jak návštěvy blízkých tak i možnost jít ven, zvlášť když je nyní pěkné počasí. Snažíme se jim proto aspoň pomáhat při psaní dopisů rodinám nebo zprostředkovat s nimi telefonáty,“ přiblížila situaci v sedlčanském domově Lenka Kaprálová.