Pořadatelem pochodu byl KČT Praha–Prčice. Pochodníci se museli na akci dopředu registrovat a místa se zaplnila do posledního. Ti, kteří si troufli na nejdelší trasu (seznam všech tras naleznete zde), vyrazili z Prahy, konkrétně ze stanice metra Háje, už před pátou hodinou ranní. Přesně ve 4.50 si chodci pochod sami odstartovali bouchnutím papírových pytlíků a zamířili na první kontrolní stanoviště v Týnci nad Sázavou na Benešovsku. Další kontrolní místa byla v Neveklově na Benešovou a Kosově Hoře na Příbramsku. Cíl byl tradičně v Sedlci-Prčice na Příbramsku.

Loni zabloudil

Týnec nad Sázavou přitom nebyl pouze záchytným bodem. Pro dvaačtyřicetikilometrovou Trasu Zdeňka Hájka byl tradičně i startovacím místem. Úplně prvním turistou, který se v sobotu ve zdejším infocentru objevil, byl dvaapadesátiletý Martin Zámyslický z Prahy. V 8 hodin ráno nepřišel, nýbrž přiběhl. „Loni jsem zabloudil, takže jsem to zabalil,“ přiznal. „Zatím se cítím dobře, v batůžku mám jen vodu, nějaké energetické gely a peníze. Tady v Týnci jsem první, tak možná první také doběhnu. Ale když ne, je mi to celkem jedno,“ dodal.

Na trasu pochodu vyrazil také Vítek z Prahy s přáteli Jakubem a Romanem. Pro Vítka byl letošní ročník druhou účastí. Pro jeho spolubojovníky to však byla premiéra. „Bude pro nás překvapení, když dojdeme až do Prčice,“ zasmál se Vítek v Týnci. 

Paní Petra z Kladna vyrazila do Prčice naproti tomu celkově už pošesté. Čtyřikrát zvládla trasu z Prahy a loni pak z Pikovic (50 km). Letos poprvé se s ní účastnila také její dcera. Ta se však vezla v kočárku. „Eliška se narodila loni v prosinci,“ usmála se na miminko.

Jen z Týnce šly stovky lidí

Díky nutnosti zaregistrovat se do pochodu předem, bylo již dopředu jasné, že jen na Trasu Zdeňka Hájka vyrazí stovky lidí. „Na náš start se jich přihlásilo pět set. Pro jistotu ale máme šest set map s vyznačením trasy, kam se dávají také razítka z kontrolních bodů,“ řekla jedna organizátorek z KČT Dagmar Jindráková.