Podle Moniky Schindlové z Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Středočeského kraje je hlášeno 18 odcizených kol. Monika Schindlová dále upřesňuje:“ Z toho osm jich zmizelo v Příbrami a šest na Sedlčansku.“. Také popisuje, za jakých okolností se krádeže staly: „ Nejčastěji byly odcizeny ze sklepa, dále na ulici nebo v kolárně či kočárkárně domu. Pár kol bylo ukradeno z rekreační chaty nebo z garáže.“

Tisková mluvčí policie také uvádí, jak se nejlépe bránit krádeži kola: „Při odstavení kola na ulici bychom měli vždy používat bezpečnostní zámek a snažit se ho připoutat k pevnému bodu, jako je sloup, zábradlí či bezpečnostní stojan. Pokud ho ukládáme ve společných prostorách domu, kde bydlíme, měli bychom dbát na uzavírání vstupních dveří do objektu, na stálé uzamčení společných prostor a na uzamčení i kol v nich uložených. Ve sklepě a na balkonech je také lepší mít ještě kolo zajištěné bezpečnostním systémem.“

Zástupkyně velitele městské policie Alena Kovaříková o svých zkušenostech s krádežemi kol prozradila: „Co mohu říci za Městskou policii Dobříš, je toto. K nám na naši součást možná cca tři měsíce nikdo nic nenahlásil, a když by nahlásil, tak krádeže řeší PČR od částky pět tisíc korun jako trestný čin a většinou horská kola stojí více. A jak si kolo zabezpečit? Nejlepší ochrana je mít kola pořád před očima, ani GPS kolikrát nepomůže.“

Přes den si návštěvníci mohli vydechnout při chill out hudbě, v podvečer začalo představení mládežnické hudební skupiny a po 20. hodině odstartovala hlavní party s DJs Freezer a Tommy z Hradce Králové, která trvala až do dvou hodin.
Hawaii párty přilákala stovky lidí

Rozšiřovat se začíná také značení některou z moderních identifikačních technologií těžko odstranitelných „štítků“. S velkým ohlasem zvlášť u majitelů dražších kol se setkávají nabídky policistů na uplatnění takzvané syntetické DNA, doplněné záznamem v centrálním registračním systému – a také samolepkou varující případné zloděje. Ti by teoreticky s prodejem do bazaru neměli uspět.

Krádeže se ale netýkají pouze jízdních kol. Léto je obdobím, kdy mnozí lidé vyrážejí za vytouženou dovolenou. V těchto dvou měsících velké množství lidí opouští svá obydlí. Zároveň jsou prázdninové měsíce z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku. Každý ale může bezpečnost svého bydliště zajistit tím, že bude dodržovat alespoň základní opatření.

Monika Schindlová z Oddělení tisku a prevence Minimální doporučuje jako obranu proti zlodějům řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i při opuštění domácnosti jen na krátkou dobu. Pootevřená okna a prosklené plochy jsou pro pachatele snadnou vstupní cestou.

Dále Schindlová radí: „Mechanické zábranné prostředky jako mříže, okenice, bezpečnostní zámky a odolné dveře jsou základem každého zabezpečení obydlí. Dokáží zloděje pozdržet, případně odradit od nekalého úmyslu.“ Také připomíná, že je nutné myslet i na další objekty v okolí domu: „Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny apod. Policie se však bohužel setkává i s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají zahradní techniku, nářadí, jízdní kola a tyto věci nechávají i volně položené na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce nenechavci umožnit snazší vstup do domu.“

Jak Schindlová podotýká, velký význam má i kvalitní oplocení pozemku: „Ze zkušeností policisté vědí, že pachatelé jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k objektům a hřeší na nevšímavost občanů. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé vozidlo zaregistrují a dokáží případně na potencionální zloděje policii upozornit. Nutné je proto i kvalitní osvětlení před obydlím pro lepší viditelnost.“

A jaká je jedna z nejdůležitějších rad na závěr? Zařiďte, aby o vaší nepřítomnosti vědělo co nejméně lidí. O odjezdu na dovolenou informujte pouze ty nejbližší, kterým věříte. „Je dobré požádat někoho z blízkých, aby chodili vybírat schránku na dopisy, větrat nebo i občas večer rozsvěcet. Důležité je nikdy nenechávat na dveřích vzkazy, které mohou prozradit nepřítomnost. Při podezření z vloupání nevstupujte do objektu, neuklízejte a věc oznamte neprodleně policii,“ radí Schindlová.

Krásnou sobotu si užili v Kosově Hoře účastníci letošního Kosohorského bodláku.
Kosohorský bodlák přinesl výbornou náladu nejen na parket