„Chtěli jsme to dětem trochu zjednodušit a zpestřit, tak jsme přistoupili k tomuto směnnému obchodu. Na závěr si děti samozřejmě utržené knoflíky vyměnily za platné peníze,“ tehdy uvedl Miloš Navrátil z kanceláře mníšeckého starosty.

Trh doprovázel bohatý program, který Mníšečtí připravovali už půl roku dopředu. K vidění byl například živý betlém. „O betlém při jarmarku se už tradičně staráme společně s městem asi dvanáct let tak jako o spoustu jiných kulturních akcí v našem městě,“ řekl David Bílek z občanského sdružení Rorejs.

Na náměstí vystoupil také mníšecký chrámový sbor a jiné hudební soubory. Lidé si mohli zazvonit na Zvon štěstí, zahřát se například svařeným vínem a mohli si také domů odnést betlémské světlo.

Raritou při jarmarku byla produkce unikátní mobilní dvanáctitunové zvonkohry Petra Rudolfa Manouška.

„Dostali jsme pozvání, abychom v Mníšku uspořádali koncert. Tento nástroj je unikátní v tom, že na světě existuje pouze pět srovnatelných nástrojů, s tím, že ve východní Evropě jsme sami. Zvonkohra má sedmapadesát zvonů, které jsou odlity samozřejmě ze zvonoviny. Největší zvon má 860 kilo. Zvony jsou velmi přesně laděné po půl tónech. Díky tomuto ladění se dá hrát jakýkoliv žánr,“ vysvětlil Manoušek.

Organizátoři se shodli na tom, že pořádání letošního trhu zkomplikovalo velké množství sněhu. „Buldozery odhrnovaly sníh z náměstí dvě noci, aby se akce vůbec mohla uskutečnit. Je dobře, že se to podařilo, protože trh už má dlouhodobou tradici. Letos prodávalo zhruba devadesát žáků výrobky, které si sami vyráběli. Svou pomocí přispěli i brdští zálesáci. V této akci budeme pokračovat i nadále,“ dodala ředitelka mníšecké základní školy Alice Vejmolová.