Nešlo jen rozryté zahrádky a škody na majetku, které se ročně pohybují v řádech statisíců korun, výjimkou ale nebyla ani setkání s divokým prasetem přímo v centru města nebo v okolí škol.

Šest stovek zastřelených prasat

„Novela výrazně přispěla k vyřešení situace. Vypadá to tak, že za letošní rok by myslivci mohli odstřelit až tisíc kusů," řekl Příbramskému deníku mluvčí Mníšku pod Brdy Miloš Navrátil.

V loňském roce přitom zastřelili přes šest stovek divokých prasat. Do konce loňského roku vedení města a starostové okolních využívali odchytovou klec. To ale prý nestačilo. Zřídili dokonce zvláštní peněžní fond, do něhož obce i veřejnost přispívají na odstřel zvěře. Zástřelné slouží jako motivační prvek pro lovce a příspěvek myslivcům na náklady, které jsou s odstřelem spojeny. Částka je obvyklá a vychází z platných norem a oborových předpisů.

Zástřelné činí dvě stovky korun

Myslivci tak získají 200 korun za každé prokazatelně ulovené divoké prase. To se dokládá výkazem a hlášenkou veterinární správě.

„Sami myslivci i přírodovědci poukazují na to, že situace je neudržitelná. Přemnožená prasata páchají škody i na jiné zvěři. Ta poté v lesním a polním ekosystému chybí," dodal mluvčí.

Vedení města také usiluje o oplocení dálnice R4. „Nejen v minulém roce byla řada nehod způsobena právě střetem s divokou zvěří," uzavřel Navrátil.