Bodový systém platí v Česku už osmnáct let. Princip je jasný, v bodovém hodnocení dostávají řidiči trestné body za spáchané přestupky a trestné činy. A jak dosáhnou tuctu, jsou bez papírů. Kdy mohou vybodovaní řidiči zpátky za volant? Až po dvanácti měsících, musí tomu ale předcházet přezkoušení v autoškole, lékařská prohlídka a dopravně psychologické vyšetření.

V Česku nemá čisté bodové konto každý patnáctý řidič, alespoň jeden bod má přes 480 tisíc lidí. Víte, jak na tom jste vy? Zjistit to lze snadno. Podle webu ministerstva dopravy jsou tři cesty, online na Portálu občana, na pobočkách Czechpointu, které se nacházejí například na radnicích a poštách, nebo na kterémkoli registru řidičů.

| Video: Youtube

A kolik je řidičů s dvanácti body na kontě? Podle poslední statistiky ministerstva dopravy bylo k poslednímu dni minulého roku v Česku přes 44 tisíc vybodovaných řidičů. Zdaleka ne všichni ale dvanácti bodů dosáhli v uplynulém roce, byl to celkový počet těch, kdo měli plné konto a dosud o navrácení řidičského průkazu nepožádali. Mohli o něj přitom přijít kdykoli od zavedení bodového systému.

Ve Středočeském kraji, kde má řidičák přes 920 tisíc lidí, bylo podle dat k poslednímu dni loňského roku kolem 58 tisíc řidičů, kteří měli na kontě různý počet bodů. Vybodovaných pak bylo přes šest tisíc.

Jak na tom byli řidiči na Příbramsku? V obvodu obce s rozšířenou působností Příbram s více než 47 tisíci řidiči nemělo čisté konto 2309 lidí, vybodovaných přitom bylo celkově 269. V obvodu Sedlčan s téměř 15,5 tisíce řidičů posbíralo nějaký ten bod 700 lidí a vybodovaných bylo celkově 65. A v obvodu Dobříš, kde je téměř 16 tisíc řidičů, bylo bez čistého konta 738 lidí a vybodovaných bylo 88.