Hned po jeho otevření se policisté pustili do prověřování aut i jejich šoférů. Nové stanoviště pokřtili kontrolou 22 nákladních souprav. „Dvě z nich byly přetížené,“ potvrdila mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková s tím, že sankce ve správním řízení mohou očekávat řidiči i přepravci.

V souvislosti s přetíženým kamionem také policisté vybrali kauci, a to ve výši 50 tisíc korun. „V jednom případě porušil řidič takzvané sociální předpisy, kdy nedodržel dobu řízení a bezpečnostní přestávky – tento přestupek bude rovněž na základě oznámení policistů projednávat správní orgán. Oznámen byl i řidič, který neměl v dokladech zapsané tažné zařízení za vozidlem, a tedy neměl oprávnění mít napojený přívěs,“ uvedla dále Suchánková.

| Video: Youtube

Nově upravené kontrolní stanoviště, k jehož návštěvě mohou odklonit vozidla hned ze dvou dálnic, policisté oceňují. Kontroly nákladních aut i souprav a jejich řidičů lze totiž provádět jen na vhodných místech. Tam, kde je to bezpečné, nechybí dostatek prostoru pro rozbalení mobilních vah i pro nájezd nákladních souprav na ně – a také je kde přetížená auta odstavit, pokud se zjistí problém. Pak totiž bývá potřeba, aby provozovatel zajistil přeložení části nákladu.

Nově upravené stanoviště u obce Dobrovíz se má dočkat ještě dalších úprav. Počítá se s vybudováním osvětlení i zázemí pro sloužící policisty. Má také dojít na přizpůsobení místa potřebám celníků, aby zde mohli snadno kontrolovat nákladní dopravu pomocí rentgenu. Toto kontrolní místo by se tak zřejmě mělo využívat velmi intenzivně.

Vážení nákladních vozidel se považuje za velmi důležité. To, že poškozují komunikace, pokud jsou přetížená, je přitom jen jeden z důvodů. Tím dalším je bezpečnost – příliš těžký náklad může ohrožovat jak vlastního řidiče, tak ostatní účastníky silničního provozu. Nejen se prodlužuje brzdná dráha, ale vozidlo se také může chovat nepředvídatelně.

Policii pomáhají dodávky od kraje


Při kontrolách nákladních vozidel využívá středočeská policie dvě speciálně upravené dodávky Mercedes-Benz Sprinter, které pro ni i s částí vybavení pořídil Středočeský kraj: první už v roce 2018, druhou v roce 2021. V obou jsou k dispozici váhy, ale i další pomůcky – například zařízení ke kontrole tachografů. Policisté si také pochvalují možnost výsledky okamžité vyhodnotit a na místě zpracovat.

„Od roku 2018 do současnosti se díky této technice podařilo středočeským policistům zkontrolovat dva tisíce vozidel – a vybrat kauce za více než dvanáct milionů korun,“ shrnula Suchánková.