Jaká je správná frekvence vyprazdňování stolice u dětí a liší se tento počet s přibývajícím věkem dítěte? A v jakém případě tedy hovoříme o zácpě?
U plně kojených dětí je tato frekvence velmi variabilní, průměrně 5 až 8 stolic denně, normou je i jedna stolice za týden, pokud se neobjevují bolesti bříška a děťátko prospívá. U dětí od jednoho roku dochází k odchodu stolice jednou za 8 až 42 hodin, od 3 let věku je interval 24 až 48 hodin. Zácpa je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice s frekvencí nižší než třikrát za týden.

Jaké jsou příčiny zácpy? Hraje ve výskytu zácpy u dětí genetika?
Z 96 procent se jedná o tzv. habituální (návykovou) zácpu. Společnými jmenovateli jsou nevhodná strava, nedostatek tekutin a pohybu, psychická zátěž. Jen vzácně se setkáváme s vrozenými anomáliemi v oblasti konečníku a se zácpou sekundární, která doprovází některá endokrinní, metabolická, autoimunitní či neurologická onemocnění.O konstituční zácpě mluvíme tehdy, postihuje-li více členů rodiny. Tehdy se zřejmě více než genetika uplatňuje životní styl rodiny.

Jaké obtíže si sebou zácpa nese a jak se projevuje?
Častá je plynatost, vzedmutí bříška, břišní dyskomfort, pocit na zvracení, nechutenství, podrážděnost, bolesti při defekaci. Tuhá stolice může způsobit trhlinky v oblasti konečníku, objevuje se čerstvá krev ve stolici. Stačí jedna bolestivá zkušenost s defekací a dítě pak ze strachu potlačuje nutkání, svírá hýždě, podřepává. Nahromaděná stolice roztahuje konečník, následně se ztrácí napětí jeho svěračů. Typické je špinění spodního prádla (enkopréza), kdy řidší stolice obteče tuhou „zátku". Někdy se rodiče mylně domnívají, že se jedná o průjem.

V případě, že má dítě zácpu, jak mohou rodiče sami dítěti pomoci?
Na 1. místě je úprava stravy dítěte a vlastní příklad. Důležitý je také dostatek přirozené vlákniny – 2 porce čerstvé zeleniny denně, čerstvé i sušené ovoce (vyjma nezralých banánů a borůvek), kysané mléčné výrobky.Zcela nevhodné jsou limonády, čokoláda, kakao, cukrovinky, bílé a kynuté pečivo. Dítě motivovat např. lepením samolepek do kalendáře za každý úspěšný pokus. Nestrašit čípkem či klyzmatem. Vytvořit klidné prostředí.Nácvik defekačního reflexu. Tzv.Mařatkův režim – každé ráno podat sklenici vody a do 20 minut dítě posadit na nočník či toaletu, i když nepociťuje nutkání. Nepodávat projímadla pro jejich nežádoucí účinky!

Kdy je nutné vyhledat lékařskou péči?
Ihned, pokud se objeví zvracení, bolesti bříška, zvýšená teplota, krev ve stolici. Farmakologická léčba zácpy by měla být vždy v rukou lékaře! K očištění střeva kromě klyzmat jsou dnes k dispozici i perorální roztoky např. Forlax, jehož dávkování určí lékař. K udržovací léčbě, ke změkčení stolice, lze podávat Laktulózu, a to i dlouhodobě. Léčba chronické zácpy je dlouhodobá, několikaměsíční. Vyžaduje trpělivost a spolupráci rodičů.

Existuje účinná prevence a co dělat v případě, že dítě nechce jíst vlákninu v přirozené formě?
Prevencí je správná životospráva celé rodiny. K dispozici je volně prodejný preparát – Vláknina pro děti – prášek rozpustný ve vodě.

Dagmar Čerňanská