Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při prohlídce Svaté Hory nyní lidé využijí i 3D brýle

Příbram – Na Svaté Hoře mohou lidé navštívit novou expozici. Ta je zaměřena na historii a barokní umění. Kromě poutavého výkladu a zajímavých exponátů jsou její součástí i animované filmy, dokumentární snímek o rekonstrukci či slepá mapa.

17.7.2016
SDÍLEJ:

Svatá Hora po rekonstrukci za téměř dvě stě milionů korun. Foto: Deník/Kateřina Chourová


V muzeu jsou mimo jiné vystaveny exponáty nalezené při rekonstrukci. Celá prohlídka začíná a končí u barokní pece, jež byla překvapivě objevena v přízemí kláštera. Expozice vypovídá o historii Svaté Hory. Události jsou zde na časové ose zasazeny do dějin Čech. Pro děti je k dispozici samostatná časová osa se symboly, které souvisí s pracovními listy.

ANIMOVANÉ FILMY I DOKUMENT
Na obrazovkách děti mohou sledovat čtyři animované příběhy o důležitých událostech z dějin Svaté Hory. Na dalším projektoru jsou vidět plánky a ukázky postupné výstavby poutního místa.
„Žáci i dospělí si mohou prohlédnout jednu z našich studní, u níž je informace o spojení s ostatními svatohorskými studnami. Zajímavé jsou také ukázky objevených odvodňovacích kanálků a nález dětského hrobu," informovala průvodkyně poutního místa Martina Jechortová. Prohlídka je určena pro žáky a studenty, kteří takto mají možnost zajímavým způsobem poznat jedinečný barokní skvost v srdci České republiky.

Prohlídky kombinují výklad a interaktivní práci s kvízem či s výukovými listy, které vytvořili studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

DÍLNY PRO DĚTI A PROHLÍDKA S 3D BRÝLEMI
Menší děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol si mohou v improvizované dílně nakreslit návrh nových šatiček pro sošku Panny Marie a namalovat vlastní Svatou Horu.
„Prohlídku samozřejmě přizpůsobíme věku návštěvníků a provedeme je Svatou Horou s příběhem. Starší žáci mohou využít všeobecných znalostí z vyučování a informací z prohlídky k řešení malého kvízu. Vyrábět a malovat mohou samozřejmě také," dodala Jechortová. Návštěvníci během prohlídky využijí i 3D brýle.

BEZBARIÉROVÝ VSTUP 
A BRAILLOVO PÍSMO
V ambitech je umístěn model celého areálu, který umožňuje poznat Svatou Horu i návštěvníkům se zrakovým omezením. U dubu svatého Václava je tabulka s Braillovým písmem. „Na objednávku připravíme také speciální prohlídku pro takto handicapované osoby, bezbariérový vstup je umožněn do baziliky i muzea," uzavřela průvodkyně.

Ve zdech baziliky je uctívána vzácná gotická milostná soška Panny Marie Svatohorské, která je umístěna na unikátním stříbrném oltáři. Jejím prvním ctitelem byl pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, který měl sídlo v Ernestinu – na zámečku v historickém centru města.

Rozsáhlá oprava poutního místa vyšla na bezmála 200 milionů korun a skončila v prosinci.

Autor: Kateřina Chourová

17.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Za svou celoživotní práci pro skauting získal Merkur v roce 2003 skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka a v letošním roce dokonce Řád sv. Řehoře Velikého, který mu udělil papež František.
4

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek. A podle informací Deníku byla řeč i o tom, že si své postoje nebudou vzkazovat přes média.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

Poreč – V neděli absolvoval handicapovaný sportovec Jan Tománek poslední plánovaný závod své letošní, veleúspěšné sportovní sezony, během které se stal mistrem světa v 70.3 Ironmanu nebo dokončil legendární Vasaloppet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení