Na radnici totiž přišla žádost od nájemníků o převod bytů do osobního vlastnictví.

A za kolik korun byt získají? „Zatím se tím radní nijak zabývat nechtěli, pouze to vzali na vědomí," sdělil Příbramskému deníku místostarosta Václav Černý. Město chce nejprve potřebné podklady připravit a podrobněji by se touto žádostí měli zabývat na dalším zasedání, tedy 28. dubna.

„Až tam se teprve rozhodne, zda žadatelům vyjdeme vstříc a budou moci byty za nějakou částku odkoupit. Tohle nelze řešit ze dne na den, ani z měsíce na měsíc. Musí se všechno vyměřit, vytvořit smlouvy, a to není vůbec jednoduché," podotkl místostarosta.

Jeden z obecních bytů má i místostarosta Černý. „Nejsem ani první, ani poslední ze zastupitelů, kteří by si tímto způsobem byty koupili," potvrdil místostarosta. Podle jeho slov si v minulosti řada zastupitelů pořídila byty za osm set, někteří i za šest set korun za metr čtvereční. „Řeklo se, že se privatizace bytů v Příbrami dokončí. Ze své pozice to tlačit ale nebudu. Pokud bych měl možnost ho koupit, tak ho koupím. Koupil by ho asi každý. A pokud to nepůjde, tak to nepůjde" zmínil Černý.

Ve městě už přitom zbývá asi jen čtyřicet až padesát bytů, ostatní už město prodalo. „Myslím si, že jednání o prodeji přísluší zastupitelům," řekl místostarosta.

A nedojde při hlasování ke střetu zájmů, když o koupi bytu projevil zájem i Černý? „To je vyloučené. Pokud by hrozilo podobné riziko, tak buď se zasedání nezúčastním, nebo nebudu při projednávání tohoto bodu přítomen a půjdu si místo toho dát kafe," ujišťuje všechny místostarosta.

Privatizace bytů začala 
v Příbrami v roce 1995. V první vlně město prodávalo byty v domech na městských pozemcích, později dalo do prodeje i byty v domech na soukromých pozemcích.

Velkou část městských bytů už ale radnice prodala, zejména na sídlištích. Do budoucna si chce radnice ponechat hlavně sociální byty nebo byty v domě s pečovatelskou službou.