„Výstavba zastávky Příbram – sídliště je momentálně ve fázi přípravy výstavby, předpokládáme, že vlastní stavební práce proběhnou během května a června příštího roku a potrvají v řádu několika týdnů,“ uvedl Tomáš Johánek, z tiskového oddělení centrálního ředitelství Správy železniční dopravní cesty s tím, že výluka spojená se stavbo zastávky by měla trvat přibližně týden.

Podle návrhu Spolku Rakovnicko – Protivínské dráhy by se měla nacházet pod opěrnou zdí budovy hasičského záchranného sboru o délce maximálně 150 metrů, s jednoduchým přístřeškem pro cestující, veřejným osvětlením a kamerovým systémem. Cílem je, aby lidé z příbramského sídliště, kteří chtějí cestovat vlakem, nemuseli chodit téměř přes celé město až na vlakové nádraží.

To se nachází v blízkosti mezi rybníky Hořejší a Dolejší Obora, což je pro obyvatele sídliště zkrátka daleko. Řešením se tak má stát navrhovaná zastávka pod areálem hasičského záchranného sboru. Jedním z argumentů spolku, který vznik zastávky inicioval je, že se v posledních letech náhled na využití železniční dopravy všeobecně mění.

To je do jisté míry ovlivněn prudkým nárůstem silničního provozu, špatného stavu pozemních komunikací. Větší důraz je kladený též na ekologii a komfort cestování. Vznik zastávky veřejnost více méně vítá, přestože v ní nebudou stavět rychlíky, ale jen regionální spoje. „To by byla bomba, alespoň bych to neměl na vlak daleko,“ napsal na sociální síť Facebook k informaci o vzniku nové zastávky David Prčík.

Zastávku by také mohli využívat návštěvníci Příbrami, protože v její těsné blízkosti se nachází sportovně rekreační areál Nový rybník, letní kino nebo skatepark. „Cestující by pak mohli zastávku využívat od začátku července 2020,“ dodal Tomáš Johánek. Celkové náklady se mají pohybovat okolo 15 milionů korun.