Nový domov seniorů by měl být určený především lidem připoutaným na lůžko nebo s velmi omezenou pohyblivostí, kteří vyžadují neustálou péči. „Současný domov pro tyto lidi není svou členitostí příliš vhodný. Budova v areálu bývalé 8. základní školy ale požadovaná kritéria splňuje,“ vysvětlil starosta Jan Konvalinka.

Město má v rozpočtu už připravené peníze na tuto investici a v nejbližších dnech bude vyhlašovat zakázku na dodavatele stavby.

V současné době eviduje město v pořadníku na lůžka v domově pro seniory zhruba 250 zájemců. Žádosti jsou bodovány. Podle počtu bodů, které se rozdělují podle závažnosti zdravotního stavu, jsou zařazeny do pořadníku.

„Obecně tedy platí, že čím horší zdravotní stav žadatele je, tím výše se v pořadníku dostává. Jak dlouho se na místo v domově čeká, není tedy možné určit,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová a dodala, že jsou i lidé, kteří si žádosti podávají, aniž by potřebovali, tedy pouze proto, aby byli v pořadníku.

Kromě 58 lůžek v domově pro seniory má Příbram ještě byty zvláštního určení, tedy domy s pečovatelskou službou, kde je 331 bytů. Má také komunitní dům seniorů určený pro věkovou kategorii 60+, kde je 23 bytů.