Zahájení adventu má ve městě mnohaletou tradici, ale letos se pořadatelům bohužel nedařilo. Přitom začátek několikahodinového programu začal bez chybičky. Hudební vystoupení sboru Codex Temporis nebo Trua Acoustix byla vynikající, stejně tak jako taneční vystoupení folklórního souboru Benešáček či pásma písniček pro děti v podání Magdalény Urbanové. Největší hvězdou letošního programu pak byla zpěvačka Bára Basiková.

Ovšem po té se pořadatelům přestalo dařit. Nejprve se rozsvítil vánoční strom, aniž by tento akt stačili přítomní diváci a zástupci města tradičně odpočítat a tak se „odpočítávalo“ dodatečně, což mělo trochu pachuť trapnosti. Nutno podotknout, že ale i v minulosti se občas podařilo strom rozsvítit dříve, ale tehdy se pořadatelé s touto chybkou vypořádali elegantněji. Následoval očekávaný videomaping, promítaný stejně jako loni na budovu Knihovny Jana Drdy, ale bohužel zřejmě z důvodů nějaké technické chyby měl useknutý konec.

Poté měl vystoupit jako vrchol programu Žalman a spol., ale moderátorka celého večera Romana Navarová přítomným oznámila, že z důvodu nemoci kapela nepřijela a tak narychlo zaskočila Magdaléna Urbanová se svým manželem.

Bohužel ještě večer se na sociálních sítích objevily první komentáře, které neskrývaly z letošního zahájení adventu zklamání a rozčarování. „Jestli se někdo jako my těšil na druhý videomaping v Příbrami, měl smůlu, začátek v 19:40 se nekonal, protože prý skupina Žalman a spol. kvůli nemoci nedorazila. To se určitě organizátoři zahájení adventu v PB dozvěděli těsně před jeho vystoupením a tak se ani neobtěžovali zanést změnu do programu přes sociální sítě a pustili si dle info, které nám bylo sděleno cca v 19 hod druhé kolo videomapingu. Předpokládám, že promítací agentura by měla velký problém s dodržením promítacího času od 19:40. Proč ne… vždyť v Příbrami se dělá vše pro lidi…,“ napsala na Facebook například Eva Šounová Novotná.

Podobně program zapůsobil i na další obyvatele města, například Veronica Smržová na sociální síti napsala, že moc nepochopila, proč byla v pátek večer zkouška videomapingu, když první promítání skončilo useknuté. „Taky proč se nepočkalo na odpočítávání a bez výzvy starosty byl nasvícen stromek. To jste si to ani jednou nezkusili nanečisto? Zrušený koncert Žalmana bez adekvátní náhrady ani nekomentuji,“ uvedla.

Snažili jsme se sehnat i vyjádření města, ale bohužel marně. „Některé kritické komentáře jsem na Facebooku viděla, ale zatím se mi nepodařilo kontaktovat pracovnice odboru kultury a zjistit, čím byl například výpadek konce prvního videomapingu způsobený,“ sdělila Deníku tisková mluvčí města Eva Švehlová.