V minulých letech došlo podle něj k vypuštění a odbahnění rybníka. Kalníky, tedy nádoby určené pro záchyt hrubých nečistot, prošly rekonstrukcí. Bylo vybudováno pobřežní pásmo a voda je pravidelně monitorována.

Začneme spolu aneb kolama dolů: dopravní policisté s motorkáři na polygonu v Dlouhé Lhotě u Příbrami.
Z celostátní policejní kampaně zbyla jen vyjížďka s motorkáři u Příbrami

Správce areálu věří, že by situace mohla být brzy zase v normálu. „Poslední vzorky vody vyšly dobře, voda byla čistá,“ uvedl Slaba s tím, že celou situaci nyní řeší. Problém s parazity tohoto typu způsobuje převážně vodní ptactvo. Ptáci parazity do vody zanesou a vlivem plžů se potom dále vyvíjejí. „Kachny se na Nováku vyskytují běžně a v hojném počtu, teď jsou tu navíc také labutě. S tím nejsme schopni nic dělat. Navíc lidé stále, přes všechny prosby, kachny krmí, čímž se situace jen zhoršuje,“ připomněl Slaba.

Přítok z Fialova rybníku

Druhým problémem je přítok vody z Fialova rybníku. „Voda jde do Nováku přes dva kalníky, přesto nejsme schopni zachytit všechny nečistoty, zejména v době přívalových dešťů,“ dodal. Obecně ke zhoršování kvality vody přispívají také vysoké teploty a velké množství koupajících se návštěvníků.

Výpravní budova v Sedlčanech.
Devět měsíců, sedmnáct milionů. Budova nádraží v Sedlčanech omládla

Cerkariová dermatitida je onemocnění kůže. Vzniká při koupání ve volné přírodě a je způsobeno parazitickými motolicemi. Na kůži se objevuje zarudnutí, otok, tvoří se skvrny doprovázené silným svěděním. Kožní projevy se objeví za 12 až 24 hodin po pobytu ve vodě. Po několika dnech vymizí. Onemocnění se nepřenáší mezilidským kontaktem. „V současné době se nedoporučuje využívat přírodní koupaliště. Pokud ke kontaktu s vodou dojde, návštěvník by se měl neprodleně osprchovat čistou vodou,“ uvedla mluvčí SZM Miroslava Poláková.