Veřejné oceňování osobností v Příbrami naposledy zažili v roce 2016, kdy došlo na předávání pamětních medailí v rámci oslav 800 let od první známé písemní zmínky o městě. Loni zastupitelé schválili udělování městských cen v podobě sklených trofejí doplněných pamětním listem, jež se budou předávat každoročně – a mají vycházet z návrhů občanů. Těch se napoprvé sešlo 78. Vzešlo z nich 33 jmen, informovala mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.

Kandidáty posoudila sedmičlenná pracovní skupina složená nejen zástupců města, ale nechyběly ani respektované osobnosti pohybující se v řadě sfér veřejného života; od sociální oblasti přes kulturu a sport nebo spolkovou činnost až po ekonomiku a podnikání. Své návrhy předkládá pracovní skupina radním a ti je dále předají zastupitelům; právě oni budou mít konečné slovo při hlasování.

Se samotným předáváním ocenění se počítá v rámci závěrečného koncertu Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Ten je ostatně významnou kulturní událostí nejen pro Příbramsko, ale pro celý kraj; místním osobnostem by se tak mělo dostat i širšího uznání.

K výběru starosta města Jan Konvalinka (ANO) prozatím prozradil, že pracovní skupina rozhodla o ocenění trojice osobností. „S tím, že do dalších let se počet oceněných může lišit,“ upozornil. Vybraná jména však zatím prozradit nechce. „Věřím ale, že věcně diskutovaný výběr bude veřejností kvitován,“ poznamenal, že podle jeho očekávání budou obyvatelé města s výběrem oceněných spokojeni. „Pracovní skupina se své práce ujala opravdu svědomitě,“ ujistil dále starosta.