Společně s ní přijelo Den boje za svobodu a demokracii uctít do Památníku Vojna položením květin a zapálením svíčky dalších sedm členů rady Středočeského kraje. Shodli se, že minulost si je třeba neustále připomínat. Nechyběli náměstci hejtmanky Martin Kupka (ODS) a Jiří Snížek (Piráti), stejně jako pětice krajských radních: Martin Hrabánek (ODS), Pavel Pavlík (ODS), Jana Skopalíková (Piráti), Václav Švenda (Spojenci/TOP 09) a Milan Vácha (STAN). „Uctili památku všech, kterým stálo za to nezradit a položit život, a dobu, která změnila v roce 1989 naše dějiny a určila směr, kudy se naše republika bude dále ubírat,“ připomněl krajský úřad na facebooku.

Památník Vojna, jímž v minulosti procházeli i političtí vězni, však ve středu neožil jen pietním aktem. Mimo jiné nabídl běžný návštěvnický provoz doplněný komentovanými prohlídkami expozic i výstavy věnované událostem 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku včetně informací o tom, co následovalo.

Toto téma už loni, kdy kulturní instituce byly zavřené v rámci opatření proti šíření koronaviru, muzeum přiblížilo také na svém webu on-line. Využít této nabídky k poznávání novodobé historie regionu lze stále – zvlášť když se epidemická situace zhoršuje jak u nás, tak vlastně v celé Evropě.