V sobotu 28. října to bude 105 let od založení Československé republiky. Pietní akt u této příležitosti se v Příbrami uskuteční s předstihem ve středu 25. října. 

Pietní akt u příležitosti výročí založení Československé republiky se v Příbrami koná na dvou místech. Prvním z nich je pomník Svobody v Arnoštových sadech. Do zrekonstruované sochy jinocha na pomníku Svobody v Arnoštových sadech bude umístěna časová schránka.

close Foto původní i nové časové schránky, které budou do podstavce sochy při pietním aktu uloženy. info Zdroj: Město Příbram zoom_in Foto původní i nové časové schránky, které budou do podstavce sochy při pietním aktu uloženy.

Druhým místem, kde se pietní akt uskuteční bude sousoší Padlým synům Březových Hor na náměstí Hynka Kličky.

„V roce 2021 byla socha jinocha na pomníku v Arnoštových sadech poškozena pádem stromu při noční bouřce. Při sejmutí sochy před jejím restaurováním byla v podstavci objevena časová schránka s informacemi, že v době 2. světové války byla socha sejmuta a na místo se vrátila v roce 1946. Tuto schránku do podstavce vrátíme při středečním pietním aktu a zároveň přidáme schránku druhou, ve které budou uvedeny informace o samotné rekonstrukci sochy a dnešním chodu našeho města,“ uvedl příbramský starosta Jan Konvalinka.

Středeční pietní akt začíná v 10 hodin u pomníku Svobody v Arnoštových sadech a pokračovat bude v 11.15 hodin u sousoší Padlým synům Březových Hor na náměstí Hynka Kličky.