Výše poplatků za odpad, za psy a za ubytování byla tématem pondělního jednání příbramských zastupitelů. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od řady jiných měst se v Příbrami poplatek za odpad zvyšovat nebude. „Zůstane na výši 720 korun za osobu a rok i přesto, že skutečné náklady jsou mnohem vyšší. Ke změně ale nakonec dojde, a to u seniorů nad 70 let věku, kteří budou pro rok 2024 platit pouze 50 procent celkové částky. Spoluobčané, kteří v roce 2024 dosáhnou věkové hranice 70 let, uhradí pro zmíněný rok za odpady 360 korun,“ uvedl po jednání starosta města Jan Konvalinka.

Čtvrtý ročník pochodu Memorial 1620 letos poprvé kopíroval cestu stavovského vojska z Rakovníka na Bílou horu.
Memorial 1620 kopíroval cestu stavovského vojska z Rakovníku na Bílou horu

Zastupitelé se shodli také na stávající výši poplatku za psy. Jejich majitelé tedy nebudou v příštím roce platit za své čtyřnožce více. „V Příbrami je poplatek ze psů rozdělen do několika úrovní, například podle bydliště (rodinný dům, panelák) nebo podle počtu psů. Senioři nad 65 let jsou od poplatku osvobozeni,“ připomněla mluvčí města Eva Švehlová.

Zatímco u poplatku za psy ke změně nedošlo a u poplatku za odpady došlo ke snížení úhrady u občanů nad 70 let, u místního poplatku z pobytu bylo projednáváno jeho navýšení. Ze stávajících 10 korun za osobu a noc byl poplatek, který hradí návštěvníci města v ubytovacích zařízeních, zvýšen na částku 25 korun.

Jiná města poplatky za odpad zvedají až k horní hranici

Opačnou cestou, tedy zvyšováním poplatků za odpad, se rozhodli jít například v Mělníku a Neratovicích. V Mělníku byla dosud roční částka za odpady stanovena na 800 korun. Od nového roku tam budou lidé platit 1200 korun, což je horní hranice poplatku. Snížená sazba 1000 korun platí pro děti do šesti let věku včetně, seniory nad 70 let s nárokem od následujícího kalendářního roku a osoby s I., II. a III. stupněm mimořádných výhod.

Čertovský pekelný Novák v Areálu Nový rybník v Příbrami.
Kouzelné čertovské radovánky na Nováku už popáté. Předprodej vstupenek začíná

Výší poplatku za svoz komunálního odpadu se zabývali také zastupitelé v Neratovicích, kde nově stanovená roční částka rovněž přesáhne hranici tisícovky. „Z původních 720 korun jsme byli nuceni zdražit od 1. ledna 2024 na 1020 korun,“ uvedl neratovický starosta Roman Kroužecký, podle kterého skutečné náklady odpovídají částce kolem patnácti až šestnácti set korun na občana. V Neratovicích není stanovena snížená sazba pro žádnou skupinu obyvatel.