Autory knihy jsou ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek a Petr Firt, jediný vnuk Leopolda Firta. Na základě rozsáhlého materiálu z rodinné sbírky a archivů líčí kniha životní osudy Leopolda a Julia Firtových.

Leopold Firt, generál a válečný hrdina, se proslavil boji u afrického Tobruku. Po válce velel Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Julius Firt, nakladatel a politik, patřil k významným osobnostem prvorepublikového Československa. Jeho nakladatelství Borový vydávalo díla Karla Čapka a dalších velikánů české literatury.

Kniha se dotýká i prof. Pavla Firta, Leopoldova syna, který se stal průkopníkem transplantační chirurgie v Československu. Před 40 lety v IKEMu provedl první úspěšnou transplantaci srdce ve východním bloku.

"FIRT – Jeden rod v soukolí československých dějin" je objevná publikace, která otevírá dosud neznámé kapitoly z historie 20. století. Kniha zaujme čtenáře s hlubším zájmem o vojenství, literaturu, politiku i medicínu.

Středočeský kraj podpořil vydání knihy částkou 50 tisíc korun. Radní pro oblast kultury Václav Švenda zdůrazňuje: "Kniha je čtivě napsaná a v mnoha ohledech objevná. Věřím, že si najde širokou čtenářskou obec."

Slavnostní křest knihy proběhl v Ústřední vojenské nemocnici v Praze za účasti předních osobností z oblasti historie a medicíny. Knihu pokřtil prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., žák a nástupce prof. Pavla Firta.

Mohlo by vás zajímat: Příbram vyhlašuje sbírku školních tašek. Pomůže dětem ze slabších rodin

close Klasické aktovky z kůže se dvěma zasouvacími zámky dnes nahradily pestrobarevné školní batohy nebo brašny. info Zdroj: archiv Deníku zoom_in Klasické aktovky z kůže se dvěma zasouvacími zámky dnes nahradily pestrobarevné školní batohy nebo brašny.