Při prvním pohledu se zdá seznam akcí konaných k tomuto výročí bohatý, nicméně při bližším pohledu se nelze ubránit dojmu, že tak trochu působí spíchnutý horkou jehlou a bez ladu a skladu. Mezi akcemi věnovanými vyloženě období první republiky najdeme například i výstavu věnovanou Třicetileté válce, film o Janu Palachovi, či dlouhodobé expozice a výstavy Hornického muzea například k roku 68. V celku vše pak budí dojem, že ostatní akce jsou dodané jen proto, aby program ve dnech okolo hlavního dne oslav, který připadá na 24. října, vypadal bohatší.

Z chystaných akcí lze tedy víceméně vyzdvihnout jen dvě, které se nějak výrazněji váží k historii vzniku státu a této době ve městě. První je komentovaná procházka, která se uskuteční 13. října. „Účastníci se dozvědí mnoho zajímavého o situaci na Příbramsku v době založení Československa a rovněž společně zavzpomínáme na vojáky, kteří zahynuli v první světové válce,“ uvedla Lea Enenkelová z odboru školství, kultury a sportu s tím, že procházka provede její účastníky po místech spjatých se založením republiky, jako je například Důl Anna, Svatá Hora, budova bývalého báňského ředitelství a památník obětem I. světové války u Zámečku - Ernestina.

Součástí akce budou i hudební a divadelní vystoupení, kdy například členové Malého svatohorského divadélka z Gymnázia pod Svatou Horou zinscenují, jak vypadalo vyhlášení samostatnosti v roce 1918 v Příbrami. „Vše by se mělo odehrát přesně jako před sto lety, pouze nepředpokládáme, že nás bude sledovat deset tisíc lidí, jak tomu bylo tehdy,“ říká principál souboru Tomáš Bílek s humorem sobě vlastním.

Hlavní program oslav je pak připravený na středu 24. října, kdy kromě tradičního položení věnců se náměstí TGM má vrátit o sto let zpět. V programu určeném jak školám, tak veřejnosti se na ploše náměstí objeví například historické vozy, prezentace jak vypadala prvorepubliková škola, kavárna či záložna. Chybět nebude ani stánek Hornického muzea Příbram. Paradoxně ale příspěvek ředitele muzea Josefa Velfla pojmenovaný „Nejvýznamnější rudní revír habsburské monarchie v Příbrami – Březových Horách a konec Velké války“, který přiblíží ony dějinné události v podmínkách hornického Příbramska, při oslavách nezazní, přestože byl vybrán na mezinárodní konferenci při příležitosti 100. výročí ukončení 1. světové války a vzniku Československa, která se uskuteční v úterý 18. září v Lichtenštejnském paláci v Praze.

Město v souvislosti s výročím vzniku státu také tak trochu „prokaučovalo“ připomínku slavných rodáků, jak například 100 let od narození rodáka Václava Bedřicha (28.8.1918), animátora a režiséra několika večerníčků jako třeba Bob a Bobek, maxipes Fík, či víla Amálka, který i sám nakreslil a jenž je zároveň i režisérem samotné znělky Večerníčku, která je nejstarší TV znělkou v Evropě.

Naopak například nedaleké Sedlčany si vznik státu připomněly začátkem září například odhalením pamětní desky, která odkazuje na návštěvu města prezidentem Masarykem na podzim roku 1922. Několik přednášek chystá také sedlčanské muzeum. Také obec Petrovice se na oslavy připravuje a to dokonce už několik let, protože k výročí chystají vydání knihy pojednávající o lidech z Petrovicka bojujících a padlých za I. světové války.