Příbramská radnice o zařazení nových lůžek do středočeské sítě usiluje dlouhodobě, zatím ale neúspěšně. „O věci jsem několikrát jednal s radním pro oblast sociálních věcí Martinem Hrabánkem. Důvody odmítnutí mají být jak ekonomické, tak i to, že poměr počtu lůžek v domově seniorů k počtu obyvatel v regionu je daleko lepší než v jiných částech kraje,“ sdělil starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Tuto informaci potvrdila i mluvčí Středočeského kraje Zuzana Žídková. Podle ní byl návrh posouzen v souladu s krajským plánem rozvoje sociálních služeb, kdy navíc město mělo už od začátku stavby domova vědět, že na Příbramsku je podle krajského úřadu dostatek seniorských lůžek.

„Okres Příbram je nejlépe saturovaným okresem, co se týče pobytových kapacit služeb sociální péče. S ohledem na princip rovnoměrnosti proto odbor sociálních věcí navrhl žádost zamítnout. Návrh byl projednán také Výborem sociálních věcí a následně schválen krajským zastupitelstvem,“ uvedla Žídková.

Příbram se o zařazení nového domova bude snažit i nadále. Konvalinka argumentuje především tím, že není moc měst ve Středočeským kraji, které dokáže podobný domov postavit z vlastních peněz. „Určitě se mi takový přístup kraje nelíbí, když uvážím, že vydává prostředky na jiné, méně důležité věci, než jsou sociální služby,“ podotkl Konvalinka.

Stavba nového příbramského domova seniorů vyšla na zhruba 50 milionů korun a jeho kapacita je 20 lůžek. V novém zařízení se klienti již zabydleli a náklady na jeho provoz jsou odhadnuty na 18 milionů korun ročně. „Jedná se o novou cenu, která je vymodelovaná na základě nových cen energií s tím, že město dotuje zhruba 11,4 milionů korun a zbytek výdajů kryjí úhrady klientů, příspěvky na péči a platby zdravotních pojišťoven,“ dodal starosta.