ON-LINE ke koronaviru ZDE

Roušek je prozatím dostatek, a tak mohla začít jejich distribuce i veřejnosti. Radnice proto společně s dobrovolníky z místního centra ADRA v pátek 27. března na třech největších náměstích v Příbrami rozdala zhruba 2600 ušitých roušek.

Distribuce roušek byla určená především pro ty, kteří nemají žádnou jinou možnost, jak si roušky obstarat. Výdej se konal od 13 do 15 hodin na náměstí T. G. Masaryka, náměstí 17. listopadu a březohorském náměstí J. A. Alise. Roušky byly lidem dávány balené po dvou kusech.

Akce proběhla samozřejmě s veškerým ohledem na bezpečnost. Ještě před ní tak vedení města apelovalo na obyvatele Příbrami starší 65 let, aby se v případě zájmu o roušky obrátili na městskou zelenou linku pomoci a na samotná náměstí osobně nechodili. „Distribuci roušek pro ně v tomto případě zajistí dobrovolníci,“ vysvětlil příbramský starosta Jan Konvalinka.

Touto akcí distribuce ochranných pomůcek ve městě neskončila. Ale ani nezačala. „Další stovky roušek jsou každý den rozváženy seniorům, kteří zavolají na zelenou linku města, přímo do místa jejich bydliště. Roušky můžeme tímto způsobem veřejnosti distribuovat díky práci občanů, kteří se na jejich šití bezplatně podílejí,“ poznamenal starosta, který sám všechny tři výdejní místa navštívil.

Šití roušek se věnují dobrovolníci na mnoha místech. Šijí například zaměstnanci příbramského Divadla A. Dvořáka. Není to ale vždy snadné. „S bavlnou nebyl problém, to se nám ozývali i sami lidé, že nám ji poskytnou, ale potýkali jsme se ze začátku s problémem při shánění tkalounů, ale i ty se našim švadlenám podařilo zajistit,“ přiblížila počáteční problémy s výrobou zástupkyně ředitele příbramského divadla Anna Čiperová.

V další manufaktury na výrobu roušek se změnila například i Knihovna Jana Drdy nebo Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram. Přispěli samozřejmě i dobrovolníci, kteří šijí roušky doma. Díky nim se původně ohlášené množství roušek, které se rozdávaly, zvedlo z jedno na víc jak dva půl tisíce kusů.

Jak se ale v pátek ukázalo, stále to bylo méně, než jaký byl zájem ze strany veřejnosti. Nicméně i přes velký zájem se na všech třech výdejních místech lidé chovali ohleduplně a dodržovali všechna bezpečnostní opatření – včetně rozestupů. Přítomní strážníci městské policie tak ani nemuseli zasahovat.

„Na některých místech byly roušky během několika desítek minut rozebrány, ale jakmile jich bude opět dost našito, bude se akce opakovat. O dalším termínu distribuce roušek budeme veřejnost informovat,“ dodal příbramský starosta.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník