„V zastavěných částech města je možný volný pohyb psů, tedy psů bez vodítka, v případě, že má tento pes nasazen náhubek. To předtím vyhláška nepovolovala. V případě, že pes náhubek nemá, musí ho majitel, stejně jako doposud, mít na vodítku,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová.

Nově vzniká majitelům psů povinnost mít psa na vodítku a s nasazeným náhubkem na akcích na veřejném prostranství, kde je větší množství osob. Tento bod ale při jednání vyvolal delší debatu na téma, zda je takové opatření potřebné i pro malá plemena nebo nikoli. Proti byly především obě zastupitelky za KSČM.

Při pohybu na veřejném prostranství musí být pes opatřen evidenční známkou, byla-li mu městem vydána. „V této souvislosti můžeme připomenout, že do konce měsíce března musí být zaplaceny poplatky za psy,“ doplnila mluvčí radnice.

Na dodržování nové vyhlášky bude dohlížet městská policie. Za její porušení bude možno na místě uložit blokovou pokutu až do výše 10 tisíc korun a ve správním řízení pak až 50 tisíc korun.

Nadále platí povinnost po svěřeném zvířeti uklízet, což řeší Obecně závazná vyhláška města k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství a ochraně zeleně, která byla na pondělním zasedání zastupitelstva také schválena.

Zastupitel za Šanci pro Příbram Vladimír Král v diskuzi k vyhlášce položil otázku, zda jsou ve městě dostatečné plochy, kde se psi mohou volně proběhnout bez náhubku. Jak se ukázalo, tak zatím takový prostor chybí, protože na Nový rybník psi nesmějí a avizovaný psí park, který měl být naproti skateparku, zatím ještě není. Navíc jak na zastupitelstvu uvedl příbramský starosta Jindřich Vařeka, je možné, že nakonec vznikne psí park i v jiné lokalitě.