V praxi to znamená, že pro tento rok v Brdech zvýšili podíl dravé ryby a celkově se snížil výtěžek a poměr zastoupení kapra o několik desítek procent.

„Dříve jsme z Hořejšího padrťského rybníka lovili až 500 metráků ryb, převážná část z toho byl kapr. Letos ale očekáváme čtvrtinový výnos, protože v rámci extenzivního chovu nepřikrmujeme a z důvodu ochrany přírody jsme museli snížit i osádku. To znamená, že je rybník v jakémsi ekologickém režimu,“ vysvětil mluvčí Vojenských lesů a statků ČR Jan Sotona. Vyšší podíl dravé ryby by podle něho měl nižší příjem z prodeje částečně kompenzovat.

„Dravé ryby jsou ekonomicky zajímavější,“ dodal. Do prodeje, který byl zahájen přímo na místě a bude pokračovat na sádkách v Mirošově, jdou hodně candáti či štiky a vedle toho i oblíbení kapři a líni. U kaprů byla cena 95 korun za kilogram. Nevylučuje se ale, že ještě mírně poroste, jak se budou blížit Vánoce. Nepředpokládá se ovšem, že by ceny měly jít nahoru nějak dramaticky.

„Znamená to, že by si lidé neměli výrazněji připlatit v porovnání s loňským předvánočním prodejem. Vývoj určitě nebude kopírovat trend, který je přímo ovlivněn cenami energií, protože chov ryb na nich není až tolik závislý. Naše ryby tradičně prodáváme i u nasmlouvaných maloprodejců,“ poznamenal Sotona.

Padrťské rybníky se nacházejí v čistém prostředí na náhorní plošině Chráněné krajinné oblasti Brdy, napájeny jsou přítoky, jež jsou chráněny od vlivů civilizace a intenzivního zemědělství. „To stvrzuje skutečnost, že v odtoku rybníka se nachází největší tuzemská populace raka kamenáče. I to je známkou toho, že voda je poměrně čistá. Značka Padrťský kapr je tak už poměrně známá, mohu potvrdit, že k nám do Mirošova jezdí i lidé z Třeboně,“ uzavřel Sotona.