„Změna zpřehlednění a zlepší parkování zejména v centru města. Parkovací místa budou nově rozdělena do zón červené, modré a zelené, kdy každá bude mít jiný tarif placení, některé budou na rezidentní karty, některé budou určeny pro celodenní parkování,“ uvedl místostarosta Václav Švenda s tím, že oproti současnému režimu, kdy se platí v hodinových či půlhodinových sazbách, bude nový systém nastaven férověji. Nově se bude po první hodině již účtovat po minutách.

Platit bude možné platební kartou nebo palivovou kartou. Pro platbu pomocí služby MPLA si řidiči mohou stáhnout aplikaci Virtuální parkovací hodiny (pro Android), nebo stačí zadat mpla.io přímo do internetového prohlížeče. Služba bude navíc propojena s portálem mapy.cz a portálem města. „Nepatrně zdražíme parkování v centru města, ale za to nabízíme levné parkování na novém parkovišti u nemocnice,“ vysvětluje starosta Jindřich Vařeka s tím, že nově zaváděné zelené zóny budou umožňovat celodenní stání za poplatek maximálně 30 korun.

U každého z uvedených způsobů platby se údaje vyplňují jednorázově při první platbě a aplikace si zapamatuje zákazníkova data. Systém města obdrží informaci o úhradě, na účet provozovatele bude připsaná platba. „Strážník si platnost parkování ověří prostřednictvím registrační značky vozidla v systému města, řidič nemusí vkládat za okno parkovací lístek. Za platbu parkovného přijde na e-mail elektronický účetní doklad vztahující se ke každé transakci se všemi potřebnými náležitostmi,“ vysvětluje tisková mluvčí Pavlína Svobodová.