V Příbrami byla ve středu 18. března spuštěná takzvaná Zelená linka. „Abychom využili služeb dobrovolníků efektivně, zřídili jsme Zelenou linku, na kterou se mohou obracet. Každého dobrovolníka provedeme procesem registrace, zajistíme ověření totožnosti a jeho bezúhonnosti, aby mohl dobrovolnickou činnost vykonávat. Jde o záslužnou činnost, za kterou dobrovolníkům upřímně děkuji,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Každý, kdo chce nějak pomoci, můžete se obrátit na telefonní čísla 800 444 401 nebo 800 555 600. Tato Zelená linka bude v provozu sedm dní v týdnu v čase od 8 do 15 hodin. Na tyto linky nelze posílat SMS zprávy. Jejích služeb mohou využít i senioři, zdravotně postižení nebo například samoživitelé v nouzi. Pomoc bude spočívat především v obstarání nákupu základních potravin, hygienických potřeb, vyzvednutí a donášku léků, zajištění potřebné péče. S tím vším se mohou žadatelé prostřednictvím Zelené linky na město obrátit.

Vedení města má i nabídky na pomoc od jednotlivců, spolků i organizací. Ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Adra, se město snaží tyto nabídky plně využívat. Pomoc bude směřována především seniorům, osobám zdravotně postiženým, samoživitelům v nouzi a dalším potřebným občanům města. Půjde prvořadě o obstarání nákupů, donášku léků, venčení psů a podobně.

„Jsme v neustálém kontaktu s Dobrovolnickým centrem Adra, které tyto služby poskytuje. Abychom netříštili síly několika směry, zřizujeme Zelenou linku, na které budeme sedm dní v týdnu sbírat žádosti o pomoc. Konkrétní potřeby občanů našeho města budou poté vyřizovány ve spolupráci s Adrou a Centrem sociálních a zdravotních služeb města Příbram,“ přibližuje potřebnost zřízení Zelené linky příbramský místostarosta Martin Buršík.

Podobně se situace vyvíjí i v dalších obcích v regionu. Obec Petrovice nabízí už od 17. března maminkám s malými dětmi a lidem v karanténě obstarání nákupu. „Tato služba je zajištěna dobrovolnými hasiči,“ říká petrovický starosta Petr Štěpánek s tím, že nákup si lze objednat ideálně na e-mailu: podatelna@petrovice-obec.cz nebo telefonicky na číslech 318 856 106 či 318 856 306. 

V Rožmitále pod Třemšínem s nákupy a dalšími aktivitami pomáhají místní skauti. Pomáhají s nákupy seniorům a snaží se při řešení problému s nedostatkem roušek. Rada města také rozhodla, že s platností od 18. března až do odvolání ruší poplatek ve výši osmi korun, za který pečovatelská služba běžně rozváží rožmitálským občanům, důchodcům, obědy.

Dovoz budou mít tito klienti pečovatelské služby zdarma, aby kvůli nebezpečí nákazy koronavirem nevycházeli ze svých domovů. V případě zájmu mají zájemci kontaktovat telefonicky vedoucí sestru pečovatelské služby Jaroslavu Dražanovou na telefonním čísle: 773 289 776.

Šicí dílna shání materiál na roušky
Charita Starý Knín SAS R, respektive její šicí dílna Rukama nohama, vyrábí roušky pro pečovatelky a zdravotnický materiál. Momentálně má ovšem nedostatek tkalounu a bavlněné látky, a tak prosí veřejnost o pomoc. Materiál jakékoli délky a barvy mohou lidé darovat, a to na sběrném místě Pražská 271, Dobříš. Zároveň mohou kvůli tomuto potřebnému daru zavolat na telefonní číslo 603 200 266. Stejné číslo mohou vytočit také ti, kdo by mohl pomoci se šitím roušek nebo s přípravou z domova.

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in