O koupi městských bytů, které Příbram prodává obálkovou metodou, je obrovský zájem. Potvrzuje to i počet cenových nabídek. Na jeden byt se jich sejde i jedenáct. Právě tolik lidí se při minulém výběrovém řízení ucházelo o byt s dispozicí 2+1 o výměře přibližně sedmapadesát metrů čtverečních.
„Zastupitelstvo města odsouhlasilo jeho prodej za nejvyšší nabídnutou částku 902 tisíc korun,“ informoval mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.
Podle příbramských realitních expertů jsou nabídky, které lidé podávají, značně přemrštěné. „Skoro 16 tisíc korun za metr čtvereční je podle mého názoru za tento byt hodně. Každý si přitom myslí, že když byty prodává město, bude cena nízká.
To, co jsou však lidé ochotni nabídnout, mě po pravdě trošku zaráží,“ řekl středočeský realitní makléř Petr Svoboda. „Přestože se ceny bytů na Příbramsku každý měsíc zvedají zhruba o 2,3 procenta, dá se za tuto cenu koupit byt v lepším stavu od téměř každé realitní kanceláře v regionu. Nedávno jsem prodal šedesátimetrový byt za 950 tisíc,“ doplnil makléř. Třípokojový byt v domě v Brodské ulici, kterému se přezdívá Bonbonek, o výměře 120 metrů čtverečních město prodalo za 1,83 milionu korun. Do prodeje šel původně už zhruba před půl rokem. Kvůli technickým závadám na ploché střeše, kterou do bytu zatékalo, se však musel prodej odložit.
 
Kromě růstu cen bytů, jejichž prodej zprostředkovávají realitní kanceláře, rostou neúměrně i ceny městských bytů. K prodeji je Příbram nabízí formou obálkové metody. Dříve volili lidé tento způsob koupě jako jednu z levnějších alternativ pořízení vlastního bydlení. Dnes už však příliš neušetří. Dokazují to schválené kupní ceny devíti původně městských bytů.
 
„Byt 1+1 o výměře šestačtyřicet metrů čtverečních město prodalo za 660 tisíc korun. Byt 1 + 1 s necelými devětadvaceti metry se pak prodal člověku, který nabídl nejvyšší sumu, a to 470 tisíc korun,“ informoval mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík s tím, že další byt s dispozicí 1+0 o výměře třiadvacet metrů čtverečních se prodal za 352 tisíc korun.
 
„Příbramáci mají největší zájem o byty 2+1. Těch je strašně málo. Když se na vývěsce nějaký objeví, volají mi i ve dvanáct v noci. Během dvou dnů jsou pak prodané. Většina lidí nemá na byt peníze v hotovosti, využívají nejvíce úvěry ze stavebního spoření,“ informoval Jan Zahradníček z jedné z příbramských realitních kanceláří. Dodal, že podle jeho názoru ceny bytů klesat rozhodně nebudou.
 
„Pochybuji, že by se trh nasytil. Hlad po bytech bude podle mě i za dvacet let. Životní úroveň Příbramáků se stále zvyšuje, nemyslím si, že by začali mít potíže se splácením úvěrů, tak jako se to děje v Americe,“ míní makléř. Po vzoru větších měst mají i Příbramáci možnost koupit si byt v novostavbě.
Tři nové bytové domy do čtyř let vyrostou na Drkolnovském sídlišti, nové byty se staví také v horní části Pražské ulice, luxusní ateliéry se mají stavět také ve Voltuši u Rožmitálu. Zde však ceny přesahují i čtyři miliony korun. Dalším developerským projektem na Příbramsku je revitalizace dobříšského pivovaru. Zde postupně vzniká 121 bytů, cena za metr čtvereční je zhruba 30 tisíc korun. Celý objekt s recepcí a hlídací službou bude navíc oplocen.