Obyvatelé Příbrami mohou od úterý v Infocentru v Zámečku – Ernestinu získat ověřené výpisy z katastru nemovitostí a obchodního či živnostenského
rejstříku. Umožní to pilotní projekt Czech Point ministerstva vnitra. Lidé tak nebudou muset například kvůli výpisu z obchodního rejstříku cestovat do Prahy.

„Vítám každé řešení, které občanům usnadní život. Očekávám, že díky Czech Pointu zmizí fronty například na katastrálním i na dalších úřadech,“ informoval o novince starosta Příbrami Josef Řihák. Ověřené výpisy z centrálních evidencí a registrů státu budou úředníci vydávat denně, a to včetně sobot, nedělí a svátků v době od 9 do 17 hodin! Za jednu vytištěnou stranu zaplatí žadatel 50 korun.

„Nenávidím dlouhé fronty. Takových věcí by mohlo být více,“ řekla Jana Malinová z Příbrami. Pro vydání výpisu nepotřebují Příbramáci žádný osobní dentifikační doklad, ale v případě výpisu z katastru nemovitostí musí znát číslo listu vlastnictví. K vydání výpisu z obchodního či živnostenského rejstříku je nutné identifikační číslo organizace.

Ministerstvo vnitra chystá v budoucnu rozšířit služby i o vydávání výpisu z rejstříku trestů, u nichž bude identifikace nutná. „Na výpis, který jsem potřeboval dodat do zaměstnání co nejdříve, jsem čekal přes týden. Novou službu samozřejmě rád uvítám,“ řekl Miloš Herma z Trhových Dušníků.

Příbramská radnice kvůli novému projektu nové úředníky na radnici nepřijímala. „Městomáv současné době 215 úředníků. Je to práce navíc,
kterou děláme pro občany. Je to taková práce, se kterou by měl stát počítat a stát tyto věci bude zohledňovat v rozpočtovém určení daní. To, že nepřijímáme lidi navíc, svědčí o dobré práci, kterou organizuje tajemník,“ doplnil Řihák.