VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci: po návštěvnících zůstává v lese nepořádek

PŘÍBRAMSKO - V Brdech každoročně přibývá turistů a s nimi i odpadků. Odklízení nepořádku je mravenčí práce, shodují se lesníci.

29.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Bělka

Obavy starostů obcí na okraji Vojenského újezdu Brdy se bohužel začínají naplňovat. Předtím, než se v dubnu otevřely veřejnosti některé okrajové části vojenského újezdu, poukazovali někteří starostové spolu s obyvateli vesnic na to, že les bude plný odpadků. A měli prý pravdu. Lesníci nestačí odklízet pohozené PET lahve a další obaly.

Jenomže podobné problémy mají majitelé lesů nebo lesní hospodáři i jinde. Zvláště o letních prázdninách, a když rostou houby, jsou lesy plné návštěvníků. „Někteří si dokonce pletou les se skládkou a nám vznikají černé skládky. Samozřejmě je na své náklady uklízíme,“ konstatoval Josef Hrdina, vedoucí polesí Hutě Lesního závodu Dobříš. Podle Hrdiny se lesníci i další zaměstnanci státního podniku setkávají s odpadky v lese dost často.

„Průběžně je uklízí zaměstnanci. Máme občas problémy s černými skládkami. Například u silnice mezi Věšínem a Teslíny. Uklidíme ji a do dvou týdnů je tam nová,“ dodal vedoucí polesí.

Podle lesníků by se měli turisté chovat k přírodě šetrně. Co do Brd přinesou, měli by zase odnést. „Les na nápor turistů není připravený a lidé si neumí vážit přírody. Už teď se v prostoru pohybuje příliš mnoho lidí,“ řekl Deníku obecnický starosta Josef Karas už před otevřením částí újezdu s tím, že proti samotnému otevření Brd by nic neměl, kdyby ovšem bylo možné ohlídat dodržování režimu a zamezení nepořádku.

Klub českých turistů tehdy s předstihem připravil pro návštěvníky stezky a cyklotrasy. Spolu se státním podnikem Vojenské lesy a statky ČR nachystal pro turisty několik altánků a odpočinková místa s lavičkami a stoly. Zpřístupněné části včetně značených stezek a cyklostezek jsou podle Martina Chytrého, ředitele hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR často turisty využívány.

„Se zvýšeným pohybem lidí ovšem přibývá i drobného „turistického“ odpadu - láhve, obaly a podobně,“ uvedl Martin Chytrý. Původci tohoto drobného odpadu jsou podle ředitele prakticky nepostižitelní. „Každý technickohospodářský zaměstnanec průběžně odpad sbírá a likviduje v rámci své pracovní náplně. Je to ovšem nekonečná práce. Černé skládky jsou samostatným problémem. Vyskytují se především v blízkosti obcí. Původci se dopouští minimálně přestupku, v některých případech i trestného činu. Dohledat pachatele je však prakticky nemožné, pokud ho nechytíte přímo na místě při činu. Tyto černé skládky průběžně, pokud možno co nejrychleji, likvidujeme, aby nedocházelo k jejich rozšiřování,“ dodal Martin Chytrý.

Podobný stav s odpadky je kolem značených turistických stezek a cyklostezek v újezdu, ale i v lesích mimo něj. „Nelze ale říci, že by situace kolem těchto zpřístupněných cest byla výrazně horší než v jiných lokalitách,“ doplnil ředitel. V újezdu je také instalován turistický inventář, jako jsou mapy, informační tabule nebo lavičky. Dosud byla prý zničena jedna orientační mapa u obce Strašice. Podle nápisů na ní uvedených však nešlo o dílo turistů, ale odpůrců radaru. Nově je poškozena mapa na konečné zastávce autobusu v Orlově.

Na hromadění odpadků poukazuje i starostka Lázu Jitka Říhová: „U nás to není takový problém, nevede tudy oficiálně zpřístupněná trasa do Brd, ale od Bohutína, kudy už vede stezka, se vyrojily lahve a další nepořádek,“ popsala situaci. „V obci máme v souvislosti se zvýšeným zájmem o Brdy a s průjezdem komunikace do Nepomuku problémy s řidiči. Nedodržují rychlost a už jsme žádali o spolupráci Městskou policii Příbram. Chtěli jsme uzavřít veřejnoprávní smlouvu, aby u nás mohli strážníci měřit rychlost. Příbram to zamítla s tím, že mají nedostatek strážníků,“ uvedla Říhová.

29.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 25 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: obsluha čerpací stanice, Obsluha čerpací stanice zodpovídá za poskytování kvalitních služeb, nabízí a aktivně prodává propagované zboží, doplňuje zboží a vykonává další práce související s údržbou ČS. Požadavky - ochota pracovat, časová flexibilita, trestní bezúhonnost, komunikační dovednost, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 25 000,- Kč, Kontakt: Palasová Helena, tel.: 702 051 996, e-mail: shell8100@csshell.net, osobně - ČS Shell, Dobříš 9:00 - 15:00 hod., Místo výkonu práce: KODETKA TRADE s.r.o. Kodetka č. p. 1601, ČS Shell Dobříš. Pracoviště: Kodetka trade s.r.o. kodetka 1601, Kodetka, č.p. 1601, 263 01 Dobříš. Informace: Helena Palasová, +420 702 051 996.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejce nových vozů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: prodejce nových vozů, místo vhodné i pro absolventy, Požadavky:, řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC -Word, Excel, Internet, Outlook,, Angličtina, němčina výhodou (není podmínkou), praxe výhodou, velmi dobré organizační schopnosti, samostatnost, výborné komunikační a vyjednávací schopnosti, časová flexibilita, zájem o automobilovou problematiku, motivační ohodnocení, Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt:Melmuk David, tel.: 777 911 010, e-mail: melmuk@renaultpribram.cz, Místo výkonu práce:PRORESTA, s.r.o., Evropská č.p. 678, Příbram II. Pracoviště: Proresta, s.r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: David Melmuk, +420 777 911 010.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč

Vývojáři softwaru UX Designer/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: UX Designer/ka, Hledáme UX designéra, který s námi bude tvořit cloudový ERP systém. Jsme mezinárodní tým vývojářů, který vyvíjí podnikový software nové generace. Máme velké ambice. Chceme, aby náš nový ERP byl o několik řádů lepší než ostatní produkty na trhu. Pojďte do toho s námi a užijte si navrhování nejlepšího UX bez kompromisů., Hledáme UX designéra se zkušeností v oblasti tvorby webových aplikací, který má UX praktickou zkušenost a také zkušenosti s výzkumem, prototypováním, testováním a zvládá komunikaci v angličtině. Preferujme UX designéry, kteří designují s opravdovou chutí a nadšením. Vývoj nového softwaru je společná práce, proto oceníme týmové hráče., Stanete se součástí jednoho z agilních týmů v Praze nebo Příbrami., Využijete výzkumné metody, abyste zjistili vše o potřebách uživatelů., Povedete workshopy pro kolegy, například design studia nebo brainstorming., Budete prototypovat od papíru až po high-fidelity modely., Zvolíte si nejvhodnější metodu a pak s cílovou skupinou otestujete prototypy nebo nápady., Budete sdílet své nápady s ostatními designéry a diskutovat třeba o informační architektuře, interakčním designu nebo copywritingu., Technologie, se kterými budete pracovat: Adobe XD, Axure, Balsamiqu, Visual Studio Team Services., Proč pracovat pro nás?, Nabízíme velký a ambiciózní projekt, na kterém se toho hodně naučíte. Porostete s ním od začátku a budete mít v rukou jeho podobu., Je to příležitost dělat celý user-centred design - vše od výzkumu a prototypování, přes evaluaci, spolupráci s vývojem, měření až po sběr zpětné vazby., Budete pracovat s kolegy, kteří jsou otevření novinkám a mají své produkty opravdu rádi., Zjistíte, jak dobrý pocit je, pracovat na vlastním produktu dlouhodobě. Své dílo rozvíjíte a vylepšujete až do fáze mistrovské dokonalosti. Naším hlavním cílem totiž nejsou splněné termíny, ale skvělé ERP, které statisícům lidí výrazně ulehčí práci., Zaměstnanecké výhody: benefitní systém, Nástup: od 1.7.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 30 000,- až 60 000,- Kč, Kontakt: Burdová Jitka, tel.: 318 402 010 - 8:00 - 16:00 hod., e-mail: burdova@byznys.eu, Místo výkonu práce: Byznys software - provozovna Žižkova, Žižkova č.p. 708, Příbram II. Pracoviště: Byznys software - provozovna žižkova, Žižkova, č.p. 708, 261 01 Příbram 1. Informace: Jitka Burdová, +420 318 402 010.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci ostatních výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: montážní dělníci ostatních výrobků, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Montážní dělníci ostatních výrobků., Nástup: od 1.8.2018 do 31.10.2018. Mzda: 14 500,- Kč, Kontakt: Dobrovolskyy Viktor, tel.: 774 562 935 - úterý 10:00 - 12:00, osobně Olšanská 55/5, Praha 3 - Žižkov, Místo výkonu práce: SERVIS 4U 2017 s.r.o. pracoviště Sádek, firma AGORTECH, Sádek č.p. 1, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Servis 4u 2017 s.r.o.pracoviště sádek, 261 01 Příbram 1. Informace: Viktor Dobrovolskyy, +420 774 562 935.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. května 2018

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

V Brdech patří mlok (Salamandra salamandra) mezi nejvzácnější obojživelníky. Stabilní početná populace je známá pouze na jediné lokalitě.
3

Brdští mloci s námi zatím zůstávají dál

Sedlčany srazily individuální chyby

Sedlčany – Fotbalisté Tatranu Sedlčany nevyužili možnost posunout se na třetí místo divizní tabulky. V nedělním zápase proti Hořovicku naopak utrpěli velmi nepříjemný debakl. Porážku 1:4 zapříčinilo nejen neproměňování gólových příležitostí, ale především kolaps ve druhém poločase, kdy díky řadě individuálních chyb, inkasovali všechny čtyři branky.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Brandýs n/L – Ochutnávku toho, co uvidíte na XVI. všesokolském sletu v Praze, můžete zažít i v Brandýse nad Labem, kde se v neděli 27. května na sokolském cvičišti Jindry Vaníčka uskuteční oblastní sokolský slet. Ten bude součástí čtyřiceti regionálních sletových akcí, které se po celé republice budou konat až do konce června.

Dva rychlé auty a Olomouc si vypracovala rozhodující náskok

Hněvotín – Příbram si nepohlídala dvě autová vhazování v úvodu utkání, obdržela od Olomouce dvě branky a manko už nedohonila. Hanáci vyhráli na domácím hřišti v Hněvotíně před kamerami ČT sport duel jedenáctého kola Superligy malého fotbalu 4:1.

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT