Dobrovolníci pomáhají pacientům zdarma, vyplňují jejich volný čas a výrazně přispívají k jejich odhodlání uzdravit se. Na první zkušenosti s provozem dobrovolnického centra jsme se zeptali hlavní sestry Oblastní nemocice Příbram Štěpánky Šťástkové.

Jakou činnost u pacientů dobrovolníci vykonávají v současné době? Plánujete pro dobrovolníky i další náplň činnosti?

V současné době dobrovolníci působí jako společníci pacientů. To znamená, že se dobrovolník věnuje jednomu pacientovi během jeho pobytu v nemocnici. Kromě toho je již dnes činnost centra zaměřena i na skupinu pacientů, kdy dobrovolník předčítá pacientům každou sobotu z knížek podle jejich přání. I toto předčítání má mezi pacienty velmi dobrý ohlas. Zejména pro pacienty ve vyšším věku je samostatné delší čtení velmi namáhavé, ale rádi se stanou posluchači. Zpříjemní a zkrátí jim to čas strávený na nemocničním lůžku během dne.

Chceme pacienty činností dobrovolníků i zaměstnat a dát jim tak prostor k seberealizaci. Plánujeme také poskytnout pacientům možnost strávit volný čas v nemocnici společenskými hrami, využitím jejich manuální zručnosti, výtvarného cítění například při výzdobě oddělení. I dalších nápadů máme opravdu hodně, vše ale závisí na počtu dobrovolníků a hlavně na chuti pacientů se této činnosti zúčastnit.

Předpokládáte, že po ukončení pilotního projektu, ukončí centrum svoji činnost? Budou dobrovolníci stále pracovat jen na interním oddělení na Zdaboři, nebo se tento projekt rozšíří i na další provozy?

Na základě našich současných zkušeností nepředpokládáme ukončení činnosti centra, naopak jeho činnost chceme rozšiřovat. Působení dobrovolníků hodláme postupně rozšířit i na další lůžkové jednotky interního oddělení v areálu 1, neurologické oddělení, dětské oddělení. To vše ale závisí od počtu dobrovolníků.

Budeme se do budoucna setkávat s dobrovolníky pouze na lůžkových odděleních?

Činnost dobrovolníků i v ostatních zdravotnických zařízeních je zaměřena zejména na lůžková oddělení, proto v Oblastní nemocnici Příbram bude dobrovolnické centrum působit především na lůžkových odděleních.

Jsou dobrovolníci pro pacienty i veřejnost rozlišitelní od odborného personálu nemocnice?

Již na začátku příprav centra jsme věděli, že pohyb dobrovolníků na odděleních musíme zajistit tak, aby je veřejnost i personál nemocnice mohli identifikovat. Na odděleních mají dobrovolníci vlastní nástěnky, kde si může každý přečíst, čím se dobrovolnické centrum zabývá a jsou tam seznamy dobrovolníků s jejich fotografiemi. Dobrovolníci mají i odlišné oblečení od ostatních pracovníků nemocnice, trika s logem nemocnice a označením Dobrovolník. Samozřejmě jako ostatní pracovníci nemocnice mají jmenovky se jménem.

Jak na dobrovolníky reaguje odborný personál a rodinní příslušníci pacientů?

Ze začátku ne všichni zdravotničtí pracovníci působení dobrovolníků na oddělení přijali s nadšením, postupem času se ale vše mění k lepšímu. Zdravotníci pochopili, že dobrovolníci společně s nimi poskytnou pacientům další činnosti a odreagování, které povedou ke zvýšení spokojenosti s pobytem v nemocnici i s chutí uzdravit se.

Je příprava zájemců o dobrovolnictví ve zdravotnickém zařízení složitá? Co musí takový zájemce splňovat?

Nedá se říct, že je příprava složitá, ale spíše časově náročná. Dobrovolníci musí před nástupem na oddělení projít výcvikem, který zajišťuje koordinátorka dobrovolnického centra. Výcviku je přítomna supervizorka – psycholožka, zástupce nemocnice – hlavní sestra, vrchní sestry a staniční sestry oddělení. Na výcviku zájemce sdělí všem přítomným svou motivaci pracovat jako dobrovolník. Zájemci jsou seznámeni s vlastní činností centra, s provozem zdravotnického zařízení, s požadavky na dodržování bezpečnosti práce při výkonu jejich činnosti, s právy a povinnostmi dobrovolníka, s etickým kodexem Dobrovolníka.

Jelikož se při svém výkonu dobrovolnictví stanou nezdravotnickými pracovníky ve zdravotnickém zařízení, jsou seznámeni i s povinností mlčenlivosti. Pokud po absolvování výcviku jsou zájemci stále ochotni pracovat jako dobrovolníci, je s nimi podepsána dohoda o činnosti a musí dodat výpis z trestního rejstříku. Nemocnice pak hradí pro všechny dobrovolníky pojištění pro činnost ve zdravotnickém zařízení.

Dobrovolníkem se může stát každý zájemce starší 18 let, který splní všechny podmínky výcviku. U osob mladších 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce.

Kam se mohou hlásit další zájemci o dobrovolnickou činnost v nemocnici:
Zájemci se mohou hlásit u koordinátorky Dobrovolnického
centra nemocnice v Příbrami Petry Michvocíkové – 318 654
423, 731 554 974, nebo u garanta tohoto programu, kterým je
hlavní sestra nemocnice Štěpánka Šťástková – 318 641 163.