Září je již tradičně dobou konání příbramských výstav nožů a chladných zbraní. Výstava Nože 2007 je za dveřmi, bude se konat už o tomto víkendu, v sobotu od 8 do 18 hodin a v neděli od 9 do 12 hodin. Výkonného tajemníka asociace nožířů Bohemia Cultellatores a hlavního organizátora výstavy Pavla Formánka jsme požádali o rozhovor.

Bude se výstava konat opět v příbramském kulturním domě?

Ano. Jinou možnost kde v Příbrami výstavu uspořádat, už kvůli rozsahu výstavy ani nemáme. Díky řediteli Divadla Antonína Dvořáka a některým dalším jeho zaměstnancům i podpoře Městského úřadu Příbram je možno výstavu realizovat tak, jak jsou mnozí návštěvníci zvyklí a podle našich představ.

Chystáte na výstavu něco nového?

Záleží na tom, ze které strany se to vezme. V obecné rovině vlastně nic. Vše se bude točit okolo nožů a chladných zbraní. Nepřeberná škála nožů k dennímu použití až po nože účelové, od obyčejných kudel až po umělecké skvosty, v cenových relacích od několika desítek korun, po několik desítek
tisíc korun. Dá se říci, že na výstavě se najde nůž pro každého, a to i pro ortodoxního pacifistu, který odmítá i příborový nůž - budou tam na prodej nože z perníku. Mezi vystavujícími se letos objeví poměrně hodně nových tváří a lze tedy předpokládat, že i nabídka nožů bude širší.

Jak bude vypadat doprovodný program výstavy?

V rámci doprovodných programů bude k vidění tábor lovců kožešin a Keltů, kovárny a práce řezbářů. Vedle „mincí“ ražených u příležitosti výstavy ručně, mají být raženy i „mince“ pomocí stroje, a to členy Numismatické společnosti Příbram. Zájemci o hod nožem či sekerou by měli mít možnost vyzkoušet si svoje umění. Úplnou novinkou bude možnost si zakoupit kalendář Asociace nožířů „BOHEMIA CULTELLATORES“ na rok 2008 s ukázkou prací několika
jejích členů.

Kolik se letos přihlásilo vystavovatelů?

Doposud je přihlášeno 102 vystavovatelů, z čehož je 64 řemeslných výrobců nožů a chladných zbraní, dva tovární výrobci, 14 prodejců nožů a chladných zbraní zahraničních firem, čtyři rytci, čtyři prodejci potřeb pro nožíře, čtyři výrobci kožených doplňků, jeden řezbář, čtyři sběratelé a čtyři další, které nejde do předešlých kategorií zařadit.