Na dvanácti nejfrekventovanějších světelných křižovatkách v Příbrami jsou nově osvětlené přechody pro chodce. Radnice předpokládá, že toto opatření povede ke zvýšení bezpečnosti chodců i samotných motoristů. „Nasvícení usnadní přecházení lidem s omezenou schopností pohybu,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák s tím, že ve městě dochází k vážným nehodám právě na přechodu pro chodce, které v minulých letech končily často tragicky.

TRAGICKÉ DOPRAVNÍ NEHODY NA PŘECHODECH PRO CHODCE

Červenec 2002 Devětasedmdesátiletého muže a jeho dvaašedesátiletou manželku srazil na přechodu pro chodce na světelné křižovatce v Příbrami osobní automobil Nissan. Jeho pětadvacetiletý řidič, který vjel do křižovatky na zelenou, při odbočování vlevo oba chodce přehlédl a pravou částí auta je zachytil. Muž byl s těžkým zraněním převezen do příbramské nemocnice, žena byla zraněna lehce.

Duben 2003 Muž zemřel na následky zranění, které mu na přechodu pro chodce v Příbrami způsobila motorka.

Duben 2003 Třiadvacetiletý motocyklista v Podbrdské ulici v Příbrami přehlédl na přechodu pro chodce devětasedmdesátiletého muže a srazil ho. Na následky těžkých zranění muž po převozu do nemocnice zemřel. Řidič, který na motocykl neměl ani řidičský průkaz, si poranil levou nohu.

Červen 2003 Devítiletý chlapec zemřel pod koly auta před 7. základní školou v Příbrami.

„Očekávám, že nasvícené přechody lidé nejvíce ocení v podzimním a zimním období, kdy je brzy tma,“ podotkl starosta. „Je to dobře. Přiznám se, večer jezdím přes přechody stejně rychle jako přes den, a když se nad tím zamyslím, nejsem si stoprocentně jistý, že bych někoho v tmavém oblečení nepřehlédnul,“ řekl příbramský motorista Václav Bakšus.

Osvětleny jsou v Příbrami dohromady čtyři desítky přechodů. Nad nimi přibylo i 67 lamp, které budou spuštěny společně s veřejným osvětlením města. Odběr elektřiny se při současných cenách zvýší maximálně o 50 tisíc korun ročně,“ zkalkuloval Řihák.

„Sama jsem byla před dvěma lety svědkem toho, jak starší muž srazil na přechodu u okresního soudu v Příbrami starší ženu. Ta přepadla přes střechu na zem. Srážku prý naštěstí přežila,“ uvedla obyvatelka sídliště Ryneček.

Za zajištění bezpečnosti dopravy a lidí zaplatila Příbram přibližně 4,6 milionu korun. Necelých 3,5 milionu korun tedy 74,99% z celkové ceny pokryla státní dotace Státního fondu dopravní infrastruktury, zbytek tedy 1,1 milionu pak Příbram doplatila z rozpočtu. Do budoucna se podle starosty počítá s osvětlením dalších přechodů pro chodce. „Očekávám, že občané nás sami upozorní, kde by osvětlené přechody chtěli mít,“ uzavřel starosta.

Seznam nejfrekventovanějších nově osvětlených křižovatek v Příbrami

Březnická x Osvobození (Q–klub)
Husova x K Podlesí (Kaufland)
Olesinského x Tyršova (radnice)
Čs. armády x Prokopská (Albert)
Milínská x Prokopská (soud)
K. Kryla x Žežická (Asie)
Olesinského x Gen. Tesaříka (Říha)
Čs. armády – přechod (Ryneček)
Rožmitálská x J.A.Alise (Náměstí B.Hory)
Olesinského x Střelecká (Jiráskovy sady )
Žižkova x Balbínova (Sevastopol)
Žežická x Politických vězňů (Družba)