Speciálně vycvičení psi, profesionální monitorovací kamerový systém a velmi úzká spolupráce se státní policií. Tak to jsou novinky, které mají příbramským městským strážníkům pomoci v potírání kriminality v Příbrami. Ta je totiž podle statistik ministerstva vnitra co se týká majetkové trestné činnosti třetí nejhorší v republice.

„Připravujeme pochůzkovou činnost s policií. Chtěli bychom se zaměřit na lokality s největším výskytem trestné činnosti,“ uvedla velitelka městské policie Jaroslava Vodičková. Policejní hlídky by se měly zaměřit v první fázi na místa, kde dochází k nejčastějším vloupáním do aut. Právě tyto lokality jsou vyznačeny ve speciální mapě.

Naprosto nejvíce ohlášených vloupání do vozů bylo ve sledovaném období od ledna do začátku července letošního roku v ulicích Jinecká, Plzeňská, Generála
Tesaříka, Balbínova, Milínská, Legionářů, Jana Drdy, Čechovská nebo Brodská. Zcela opačná situace je pak na Březových Horách.

Program prevence kriminality v Příbrami byl nekvalitní a nevyvážený. Od roku 2003 do loňska narostl počet zjištěných trestných činů ve městě o 439 na 2049 skutků. Zvýšil se také počet prostých krádeží, a to téměř dvojnásobně na 1100 případů. To jsou výňatky z hodnotící zprávy ministerstva vnitra.

Příbramská radnice chystá nová opatření, která mají situaci ve městě zlepšit. Chystá posílit řady městských strážníků, zlepšit spolupráci se státní policií, pořídit speciálně vycvičené psy a koupit kvalitní monitorovací systém. „Kromě represe se chceme zaměřit také na prevenci. Využít by se k tomuto měly státní dotace. Počítáme také se zvýšením počtu strážníků, v současné době probíhá jedno výběrové řízení, další bude vyhlášeno na konci srpna,“ informoval příbramský starosta Josef Řihák s tím, že ve výběrovém řízení dostanou přednost strážníci - psovodi.

Po mapě míst ve městě, kde dochází nejčastěji k vykrádání vozidel, se radnice chystá ve spolupráci s policií vypracovat podobný model, který by mapoval například lokality, kde dochází nejčastěji k vykrádání bytů.