Odpovědět na otázky, které v souvislosti se zamýšlenou výstavbou amerického radaru v Brdech trápí lidi v okolí. Takový byl podle ministryně obrany Vlasty Parkanové cíl čtvrtečního setkání starostů ze širokého okolí Brd ve Strašicích na Rokycansku. Hostitelská obec kvůli tomuto setkání rozeslala
e–mailové pozvánky více než dvěma stovkám představitelů těchto sídel. Do bývalého posádkového domu armády jich dorazilo podle organizátorů 56.

Podle jedné verze dvanáct z nich, podle verze Ligy starostů dvacet, v čele s koordinátorem Ligy a zároveň poslancem za ČSSD a příbramským starostou
Josefem Řihákem, ale jednací sál krátce po zahájení debaty kvůli neumožnění vstupu novinářům opustilo.

Na kolegy se vyzbrojil kartami a zvoncem

Debatu řídil němčovický starosta Karel Ferschmann, kterého o to požádal starosta hostitelské obce Jiří Hahner. Na diskutující kolegy si připravil zvonec a karty, aby nepřekračovali tříminutový limit dotazu.

Ještě před tím, než se ke slovu dostali experti na zbraně hromadného ničení, raketové systémy a účinky mikrovlnného záření na organismus, se Řihák zeptal, zda budou přítomni novináři. Ti zůstali na schodech budovy. „Jejich přítomnost by nemělo ministerstvo zakazovat. Hlasujme, aby mohli být přítomni,“ vyzýval předsedající.

V té chvíli ale marně, a tak odmítnutí označil za nedemokratické postupy a vyzval starosty k opuštění jednání. Nezabránila tomu ani prosba místostarosty Strašic Františka Nerada, aby zůstali, ani slova Parkanové. „Ti, kdo odejdou, potřebují mediální humbuk a nepotřebují informace,“ konstatovala. Spolu s Řihákem odešli převážně Středočeši, ale i známý odpůrce radaru a trokavecký starosta Jan Neoral a jeho kolega z jihočeské Předmíře.

Odchod není demokratickou diskusí

Podle prvního náměstka šéfky obrany Martina Bartáka se dosavadní debaty zvrhly proto, že na nich byly kamery a fotoaparáty. „Odejít není demokratická diskuse,“ podotkl. Hahner ale už předtím Deníku sdělil, že důvodem nevpustit novináře byla obava, že se mezi ně vmísí aktivisté. Ti z Ne základnám protestovali u vjezdu do bývalých kasáren. Parkanová pak vyloučila, že by o radaru už bylo rozhodnuto.

Starosty zajímala zdravotní i bezpečnostní rizika, ale také hospodaření ve vojenských lesích a ochrana přírody a vod, obecné referendum i zákonné
kroky, které některým obcím ukládají výsledky místních plebiscitů. Přítomní odborníci připustili, že radar může mít v rámci norem podobný vliv jako další zařízení dnešní civilizace. V sále ale nebyli jen starostové a po hodině na přímluvu ministryně byli vpuštěni novináři. Podle Parkanové měla debata velmi dobrou úroveň.

Starostové si udělali schůzku v Zaječově

Zatímco ve Strašicích pokračovalo jednání, asi dvacítka starostů, které se jako Řihákovi nelíbilo, že v sále nesmí být novináři, odjela do Zaječova na Berounsku. Tam si zástupci obcí plánovali, jak budou postupovat dál v boji proti radaru. „Ve Strašicích jsem zažil takovou lustraci, jaká nemá v demokracii obdoby. Museli jsme předkládat občanky a průkazky, že jsme zvoleni starosty,“ postěžoval si Josef Řihák.

„My se právě obáváme toho, že ministerstvo obrany bez novinářů bude zastrašovat starosty, kteří jsou proti radaru. Na tiskové konferenci po jednání pak měla mít ministryně Parkanová tiskovou konferenci, na které může tisku sdělit to, co se jejímu resortu hodí. Máme špatné zkušenosti z nedávné doby, kdy také nebyli novináři na jednání o radaru a pak z toho vyznělo, že podbrdští starostové vyměnili svůj souhlas s radarem za pochybné investice do regionu. Občané mají právo vědět, o čem s vládou jednáme,“ domnívá se Řihák.

Nad tím, že byl vydán zákaz vstupu novinářům do jednacího sálu, se podivoval i trokavecký starosta Jan Neoral. „Nejsme přeci žádné prověřené osoby, aby s námi ministryně projednávala tajné informace. Proto nechápu, že tam nebyli novináři,“ dodal Neoral. Rožmitálský starosta Josef Vondrášek se domnívá, že to byl úmysl rozeštvat zástupce Ligy starostů, aby ve Strašicích mohli jednat bez nich.

Podle Neorala uvedl starosta Strašic Jiří Hahner, že zákaz vstupu novinářům vydalo ministerstvo obrany. „Místostarosta Strašic Nerad řekl do mikrofonu, že sice na pozvánce je, že budou přítomni novináři, ale už tam nestojí, že budou v sále. Na to odpověděl: Ano, je to slovíčkaření, připouštím, ale je to tak. To už je přímo výsměch starostům i mediím,“ doplnil Neoral.