Vláda po zasedání ve Spáleném Poříčí rozhodla o vzniku komise pro rozvoj některých podbrdských obcí. Budou v ní zástupci vlády, obcí, Středočeského a Plzeňského kraje. Vláda obcím slibuje stovky milionů korun, a to bez ohledu na to, zda radar bude nebo ne. Do Spáleného Poříčí bylo pozváno 15 starostů obcí. Ze Středočeského kraje dostal pozvánku jen Rožmitál, Nepomuk a Věšín. „Vláda mezi nás vrazila klín. O to jí od samého začátku jde,“ tvrdí starosta
Věšína Pavel Hutr, který byl na jednání pozván. I dalším starostům se nelíbí, že do seznamu nebyly zahrnuty obce, které leží poblíž újezdu, přičemž politici říkají, že peníze mají pomoci regionu, který byl omezován existencí újezdu. „Je to úplatek za souhlas s radarem,“ shodují se někteří starostové z Příbramska.

Ivan Fuksa: První peníze na rozvoj některých obcí by mohly jít do Brd už letos

První peníze ze stamilionů korun, které hodlá vydat stát na rozvoj obcí kolem vojenského újezdu Brdy, by mohly začít téct do oblasti už koncem letošního roku. Vláda na svém výjezdním zasedání ve Spáleném Poříčí slíbila, že tento zanedbaný region podpoří bez ohledu na to, zda tam bude plánovaný americký protiraketový radar stát.

Peníze by měly směřovat do jižní a jihozápadní oblasti Brd, Příbramsko už podle vlády peníze v minulých desetiletích získávalo díky rozvoji armády a důlního průmyslu. Uvedl to náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který 14 let fungoval na příbramské radnici i jako starosta.

Vládní nabídku investic do části Brdska oslovení starostové vítají. Ačkoliv se nedozvěděli žádnou konkrétní částku, ocenili, že jim vláda slíbila rozvoj oblasti bez ohledu na to, zda se zde nakonec radar postaví, nebo ne. Paradoxně právě díky radaru, který naprostá většina místních lidí rozhodně odmítá, se do okolí újezdu dostali politici.

„Když viděli, jak tady žijeme, nabídli investice,“ řekl starosta Štítova Václav Hudec. Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek, zástupce ligy 30 starostů proti radaru, říká, že se premiér Topolánek dostal do tohoto území jen díky uvažované výstavbě radaru. „Asi se dostal od Rožmitálu po Strašice, a zjistil, v jaké hrůze tady žijeme. Nabídl takový, řekl bych, malý Marshallův-Topolánkův plán financování této oblasti bez ohledu na to, jestli bude radar,
nebo ne,“ poznamenal. Přesto ho zarazilo, že nabídka se týká jen části okolí újezdu. „Je škoda, že nejel taky od Rožmitálu na Jince, tam je to také takové,“ dodal.

„Radar se týká tohoto radiusu. Tento kraj je skutečně zapomenutý,“ uvedl Fuksa. Podle něj do Příbrami a okolních obcí minulý režim investoval výrazné peníze jako kompenzaci za to, že tam bylo vojenské velitelství okruhu a centrum uranového průmyslu. Také oblasti Jinecka už vláda podle Fuksy slíbila dotace a začíná tam výrazný rozvoj.

Do vesnic v okolí plánovaného radaru by měly směřovat peníze nikoli do průmyslu, ale do rozvoje měkké turistiky. Jako příklad rozvoje uvedl Šumavu po pádu železné opony a zapomenutý region severní Itálie, kam přišli soukromí investoři sami díky infrastruktuře. Podle něj bude resort financí vydávat peníze pouze jako spolupodíly k investicím obcí. Ty si mohou zajistit z resortních a regionálních programů a ze strukturálních fondů. Pomoc přislíbili také zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje.

„Na moji otázku, jak bude bude vláda řešit financování ostatních obcí sousedících z Vojenským újezdem Brdy, mi premiér Topolánek řekl, abych mu nic nepodsouval,“ uvedl rožmitálský starosta Josef Vondrášek. „Na základě mého zjištění stavu infrastruktury bude teď řešeno 15 obcí, jejichž starosty jsme
na dnešní zasedání vlády pozvali – bez ohledu na to, zda bude v Brdech radar či ne,“ odpovídal premiér Vondráškovi ještě ve Spáleném Poříčí.

„Už podle tohoto podivného klíče, podle něhož vybrali obce, tvrdím, že vše je podvod a úplatek,“ uzvařel Vondrášek. Podobného názoru je starosta městyse Jince Josef Hála: „Co je „Brdsko“, jak nazvali pochybně sestavený region obcí, kterému chtějí pomoci? V životě jsem tohle slovo neslyšel. Je to záměr, aby se snad nebouřili ostatní, nebo neznalost Podbrdska,“ míní Hála, který rovněž považuje výběr obcí pozvaných na jednání vlády za účelový.

„Vláda na jedné straně tvrdí, že tyto obce jsou zanedbané a sousedí s újezdem, na druhé straně výběr odůvodňuje tím, že zrovna jich se dotýká případná výstavba radaru. Tak kde je pravda?“ ptá se starosta Hála.