Poslanec ze Strany zelených Onřej Liška považuje ohlasy lidí na Podbrdsku, kteří se bouří proti umístění radaru, za vážné upozornění. „Jejich hlas je slyšet a nelze jim na to upírat právo. Neodsuzuji je a spíše to vnímám tak, že chtějí vědět pravdu, co se kolem nich ve vojenském újezdu děje,“ řekl nám Liška po čtvrtečním setkání se starosty a občany v Rožmitále. Podle Lišky výsledky místních referend odpovídají tomu, že se politikům nepodařilo dostatečně veřejnost informovat o všem, co se kolem základny děje.

Na otázku, co viděl na vrcholu Brdce, kam se podíval se svojí asistentkou, odpověděl, že se obyvatelé nemusí ničeho obávat. „Byl jsem přímo na jedné ze zvažovaných lokalit v Brdech, které byly vytipované pro případné umístění radaru, s přednostou újezdního úřadu a mohu uklidnit občany. Já si myslím, že je to v souladu s mandátem, který teď vláda má, totiž umožnit pouze průzkumné a předběžné zaměřovací práce a ne nějaké práce, které by znamenaly nevratnou změnu,“ tvrdí poslanec.

V poslední době se především v Lázu hovoří o tom, co se děje na Brdech. Do vojenského újezdu prý neustále vyjíždějí auta německé firmy, a tak se mezi lidmi šíří zprávy o tom, že radar bude stát právě na Brdcích. O Brdy se začali zajímat i členové české pobočky Greenpeace. Před besedou v Rožmitále se měli podívat s poslancem Liškou a starostou Trokavce Janem Neoralem do okolí Brdce. Ministerstvo nakonec pustilo do újezdu pouze
poslance.

„Ministerstvo obrany zákaz zdůvodnilo určitým režimem, který tam panuje. Ale já si myslím, že za dodržení bezpečnostních podmínek to nemohl být problém,“ říká k tomu Jan Neoral. „Stále se utajují zbytečnosti,“ uvedl Neoral. Ukázat místo a vidět na vlastní oči, co se tam děje, to je ten nejlepší lék na všechny fámy a dohady,“ říká starosta. V Rožmitále pak vyzval všech 35 přítomných starostů, aby ještě více spolupracovali.

„Časem skončí referenda a vše by mohlo pomalu utichnout. To nemůžeme připustit. Musíme zkoordinovat naši práci, aby vláda neusnula. Když přestaneme řvát, budou si v tichosti pokračovat dál,“ dodal Neoral. Na setkání starostů a následné diskuzi s občany uvedl Martin Koubek z Greenpeace,
že přístup armády k návštěvě na Brdech dokresluje přístup vlády k poskytování informací o radaru: „Naše organizace je proti radaru, ať americkému nebo ve spolupráci s NATO, protože není odpovědí na řešení mezinárodních otázek a globálních ekologických problémů,“ řekl.

Starosta Trokavce Jan Neoral prohlásil, že zákaz vstupu na Brdce jen potvrzuje, jak vážně mysleli ministr zahraničí a ministryně obrany svá tvrzení o tom, že budou veřejnost informovat. Dále uvedl, že setkání starostů v Rožmitálu přineslo jejich shodu o potřebě pokračovat v odporu proti radaru i tam, kde už proběhla místní referenda.

Ondřej Liška se snažil objasnit postoj Zelených k radaru: „Jsme vůči radaru skeptičtí, ale budeme hodnotit až to, co nám bude předloženo k ratifikaci. Nechci si už předem vzít prostor pro vyjednávání. Jednostranný americký radar bez návaznosti na NATO ale nemá smysl. V nejbližších dnech odjíždím o americkém radaru jednat do Bruselu s nejvyššími představiteli NATO,“ dodal poslanec.