Starosta Příbrami Josef Řihák čelí nařčení z údajně nekalého nákupu nemovitosti v Žežicích. Dům za zhruba dva miliony korun měl koupit prostřednictvím třetí osoby. Tou je, jak sám uvádí, jeho dlouholetý přítel a asistent Petr Brejcha. Upozorňují na to anonymní telefonáty.

Dům prochází v současné době rekonstrukcí, kterou provádí společnost MTStav. Až zde zaměstnanci společnosti opravy dokončí, chystá se starosta do domu nastěhovat.

„Pokládám za nutné uvést některá fakta, která vnesou do celé situace správné světlo. Nemovitost prošla v roce 2006 dražbou a příklepem se stal vlastníkem Petr Brejcha. Při hledání možnosti, jak uspokojivě vyřešit bytovou situaci své rodiny, jsem s Brejchou uzavřel nájemní smlouvu,“ vysvětlil starosta Řihák s tím, že se ve smlouvě zavázal nejen k běžné údržbě domu, ale i k realizaci nezbytné rekonstrukce. „Placení nájemného se částečně kompenzuje právě těmito úpravami domu,“ dodal.
 
Příbramský starosta si pronajímá dům v Žežicích, někdo za tím hledá podvod. Řihák proto vydal prohlášení, ve kterém chce situaci uvést na správnou míru.
O to, kde bydlí starosta Příbrami Josef Řihák, se začalo v posledních týdnech zajímat čím dál více lidí, především anonymů.
Ti obvolávají starostovy známé a kolegy a vyptávají se, zda pořízení domu v Žežicích, který koupil jeho dlouholetý přítel, a do kterého se chystá Řihák po rekonstrukci nastěhovat a platit zde pronájem, není finta.
 
Důvodem takového podezření je prý skutečnost, že dům rekonstruuje společnost MTStav, která v poslední době získala několik významných městských zakázek.
 
„Uzavřel jsem řádnou smlouvu o dílo. Abych vyloučil jakékoliv úvahy o možném střetu zájmu mě jako starosty Příbrami a mě jako fyzické osoby, vyloučil jsem svou účast při rozhodování městské rady o tom, kdo bude dodavatelem opravy kuchyně v 5. základní škole,“ řekl starosta a dodal, že do budoucna uvažuje o odkupu právě této nemovitosti. Důvodem, proč Řihák nekoupil dům sám, je prý to, že na nemovitost neměl dost peněz.
 
„Bylo nutné složit při dražbě kauci a neměl jsem dostatek času, abych si peníze od banky opatřil úvěrem. Zejména jsem ale neměl v úmyslu nemovitost kupovat. Tuto potřebu jsem měl až později, kdy jsem musel řešit bytovou situaci rodiny,“ uzavřel.