Říká se, že člověk dokáže v životě zpackat ledacos, ale nic tak dokonale jako svůj život. Rozvod manželství představuje v životě manželů a celé rodiny zásadní změnu.
 
Příčiny krizí a rozpadu bývají různé. Spočívají v oblasti psychické, psycho-sexuální, souvisí i s délkou manželství, které odborníci dělí do čtyř etap na manželství mladé, střední, starší a dlouholeté. Nejvyšší rozvodovost je zaznamenávána v období mladých manželství a první polovině střední etapy.
Hlavní dvě příčiny rozvodů jsou podle odborníků manželská nevěra a rozdílnost povah. Zatímco v mladých manželstvích bývá nevěra mužů a žen vyrovnaná, v dlouholetých a starších manželstvích prý převažuje jako příčina krizí a rozvratů rodin nevěra mužů, kteří opustí společnou domácnost a nastěhují se k jiné ženě. V České republice je tov současné době jev dosti častý, nedávno se po osmadvaceti letech rozvedl se svojí ženou Zuzanou i expremiér a současný předseda ČSSD Jiří Paroubek. Proto nás zajímalo, jaká je situace na Příbramsku.
 
„Nejvyšší rozvodovost u nás na Příbramsku představují rozvody rodin s malými dětmi. V dlouholetých manželstvích, která trvají více než dvacet pět let společného života, jsou rozchody u nás minimální. Je to pět až deset procent ze všech rozvedených manželství,“ řekl mluvčí Okresního soudu v Příbrami Miloslav Boudník.
 
Další příčinou rozvodu starších manželství bývá odchod dospělých dětí, kdy nastává situace opuštěných rodičů, kteří nevědí, co teď budou sami dělat, nemají vůbec žádný společný zájem ani společné záliby. Příčinami jejich častých hádek jsou prkotiny a banality, svárlivost, nespokojenost a hlavně pocit. Vznešeně se tomu říká koroze párového soužití.
 
V roce 2006 bylo dle údajů Českého statistického úřadu rozvedeno 33 060 manželství a průměrná délka manželství tak činí 13,4 roku. V tomto směru se nám podařilo nejen dohnat, ale dokonce předehnat západní Evropu, když téměř každé druhé manželství u nás končí rozvodem. V současném manželství není možné krizi předejít, je zákonitým jevem. Ale určitě jde o závažné rozhodnutí, zda přistoupit k rekonstrukci vztahu, nebo k rozvodu.