Například v prodejnách Hypernova a Kaufland začaly letní výprodeje již na začátku července, a to od ponožek, spodního prádla, kojeneckého oblečení přes mikiny, trička, obuv až po prostěradla, kuchyňské zástěry či utěrky. Tyto slevy dosahují až 50 – 70 procent.

Podle obchodníků si mnoho Čechů zvyklo zbytečně neutrácet a na výprodeje v létě i po Vánocích si počkat. „Zejména u oblečení je výhodné zatnout zuby a počkat s nákupy na období slev, kdy zlevní o více než polovinu,“ potvrdila Vlaďka Šebelová z Březnice.

Již několik let zahajují tuzemští obchodníci letní výprodeje dříve a kopírují tak situaci v západní Evropě, kde mají tyto akce dlouholetou tradici. Časný začátek výprodejů prosazují velké obchodní domy, které argumentují tím, že počátkem července se už velká města vylidní a není komu prodávat. Prodejci si díky velkým sezónním výprodejům uvolní sklady a plochy pro nové zboží.

Část jarního a letního zboží zlevnily také sportovní prodejny. Levněji nyní v těchto obchodech nakoupíte jarní a letní obuv, oblečení, jízdní kola i letní turistické potřeby. „Slevy jdou napříč celým naším letním sortimentem,“ řekla zaměstnankyně Kauflandu v Příbrami.

Obchodníci při letních výprodejích ale často chybují. Špatně vypočítaná sleva nebo nesprávné značení jsou vodou na mlýn České obchodní inspekci. Ta si na obchodníky ráda posvítí, zda dodržují při vyprazdňování svých skladů své povinnosti dané zákonem. Podmínky pro výprodeje navíc zpřísnila novela zákona o regulaci reklamy, která obchodníkům mimo jiné ukládá, stanovit začátek a konec výprodejů. Výprodeje potrvají až do konce letních prázdnin.