VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je sucho! Lidem už mizí voda ze studní

PŘÍBRAMSKO - Časté bouře s průtržemi mračen nestačí odvrátit hrozící sucho. Lidem na Příbramsku vysychají studny.

18.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Tropické teploty střídající se s bouřemi a lijáky sice na chvíli zalijí vegetaci a mnohde i vyplaví domy, ale zásoby spodní vody nedokáží doplnit. Sucho trvá dlouhou dobu a při prudkém dešti se voda nestačí vsakovat. Lidem vysychají studny. Ohrožena je úroda na polích. „Už v dubnu vyschla studna u obecního úřadu. Nyní zase dotekla. Hladina klesá i ve studních některým lidem,“ upozornil na problém Jan Michálek, starosta Dolních Hbit na Příbramsku.

Správce rožmitálské meteorologické stanice Hubert Hoyer nám řekl, že červen je už dvanáctým měsícem s teplotami, které jsou nad dlouhodobým normálem. Navíc většinou bez obvyklého měsíčního úhrnu srážek. Není proto divu, že po zimě beze sněhu se sucho prohlubuje. Potoky vysychají a zbývajícími koryty potoků a řek protéká zlomek obvyklého množství vody. Pokles hladiny spodních vod je znát i v Brdech, které jsou význačnou zásobárnou pitné vody pro tisíce obyvatel tří okresů.

Sucho pokračuje, vysychají potoky, mizí voda ze studní

Červen je už dvanáctým měsícem s teplotami nad dlouhodobým normálem. Extrémně suchý byl už loňský podzim. Pak přišla zima bez sněhu, kterou vystřídalo jaro s převládajícími vysokými teplotami. Sucho se prohlubuje každým dnem, třebaže místy vydatně zaprší. Voda ovšem z prudkého lijáku steče a minimumse vsákne do půdy.

V řekách a potocích protéká minimum normálního množství vody. Některé potoky už vyschly. Meteorologové předpokládají, že sucho prohloubí pokračující teplotně nadnormální letní měsíce. Místy začíná být i alarmující situace s pitnou vodou. Rožmitál je zásoben i vodou z vodojemu na Planém vrchu u Zalán. “Hladina se sice postupně snižuje, nicméně je zatím vody dostatek. V podzemí pochopitelně chybí,“ potvrdila Marta Hoyerová, vedoucí vodního hospodářství v Rožmitále.

Podle Huberta Hoyera, správce rožmitálské meteorologické stanice, jsme už v dubnu prožili krásný druhý jarní měsíc. Ale jen zdánlivě! „Byl totiž teplotně mimořádně nadnormální, zatímco srážkově naopak mimořádně podnormální. Průměrná teplota vyšla tři stupně Celsia nad dlouhodobým normálem a napršelo pouhých 5,5 milimetru vody,“ upřesnil Hoyer.

Květen byl také teplotně, ale kupodivu i srážkově nadnormální. Napršelo 86,5 milimetrů vody. Jenomže to napršelo v Rožmitále. Mnoha místům se deště
vyhnuly podobně jako tomu je při současných bouřkách. Situaci nevylepší ani vcelku časté bouřky s vydatnými dešti. Ty přinesou i desítky milimetrů srážek, ale několik kilometrů vedle nespadne ani kapka. Pomohl by několik dní trvající drobný déšť. Pokud se počasí nezmění, bude se sucho prohlubovat jako v letech 2000, 2003, 1994, 1983 a 1947.

 

Sucho prý kvalitu pitné vody neovlivní

Rozhovor s Kristinou Blaszczykovou, mluvčí společnosti 1. Středočeská vodárenská, která je provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst v podstatné části okresu.

Nemáte v současnosti problémy s dodáváním pitné vody?

Naši klienti mohou zůstat klidní - dodávky pitné vody zatím ohroženy nejsou.

Ani déle trvající sucho vám nezpůsobí problémy? Nezačnou zdroje vody vysychat?

V některých malých obcích zásobovaných z málo vydatných místních zdrojů by k určitým problémům dojít mohlo. Ke slovu by se potom dostalo zásobování cisternami.

Neohrozilo nebo neohrozí sucho kvalitu vody?

Sucho samo o sobě kvalitu vody ve vodních zdrojích ovlivnit nemůže. V některých vodárenských nádržích však vlivem slunečného počasí může dojít k přemnožení sinic a řas. Pitná voda ale prochází standardní úpravou, takže ohrožení její kvality z této strany nehrozí.

Děláte nějaká opatření, abyste nedostatku vody předešli?

Pokud něco takového hrozí, upozorňujeme obce a doporučujeme jim vyhlásit úsporná opatření, například omezení zalévání či zákaz napouštění bazénů.

Jsou ve vámi zásobovaných oblastech nějaké lokality, kde se v minulosti v období sucha potíže vyskytly?

Jak už bylo řečeno, jedná se o malé obce. Na Příbramsku jsou to Pečice, Klučenice, Vysoký Chlumec. U těchto obcí došlo v minulosti k nedostatku pitné vody, který jsme řešili zásobováním cisternami a vyhlášením úsporných opatření.

Zaznamenali vodohospodáři v posledních dnech nárůst spotřeby vody kvůli teplému počasí?

Jedná se zatím jen o nárazové odběry ve dnech pracovního volna a při teplém počasí, převážně v rekreačních oblastech.

 

18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Žáci 4. třídy ZŠ Propojení Sedlčany si vyzkoušeli roli trhovců a jaké je to nabízet vlastnoručně vyrobené zboží.
13

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Sníh způsobil dopravní nehody

Příbramsko – Opravdová zima dorazila i do příbramského okresu a na silnice o víkendu napadl dlouho předpovídaný sníh. A řidičům okamžitě zkomplikoval život. V neděli 10. prosince se na Příbramsku staly tři nehody, při kterých utrpěli účastníci silničního provozu lehká zranění. 

Středočeské nemocnice poznají v úterý nové vedení

Střední Čechy – Nové vedení mají všechny nemocnice Středočeského kraje, které jako akciové společnosti fungují v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi. Před týdnem středočeští zastupitelé odsouhlasili změny stanov, podle nichž se počet členů jejich představenstev rozšíří ze tří na pět – s tím, že jedno místo bude vyhrazeno pro představitele asociace středočeských nemocnic a pro post předsedy představenstva se počítá s ředitelem nemocnice – a v pondělí krajští odkývli personální změny.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Udine - Český reprezentační záložník Antonín Barák se v nedělním zápase podílel velkou měrou na vítězství svého Udine proti Beneventu 2:0. Barák dokázal v utkání jednou skórovat a u druhého gólu si připsal asistenci. Dalším skvělým výkonem tak potvrdil svůj povedený premiérový podzim v italské Serii A.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT