V budově v Černicích u dálnice D5 už pracuje 90 vývojářů, jejichž počet se do pěti let zvýší na 150. ZAT působil v Plzni od roku 1997 v pronajatých prostorách, v Příbrami pracuje ve vývoji dalších více než 20 lidí. ČTK to řekla vedoucí komunikace ZAT Alena Svátová.

S novou budovou se centrum v Plzni rozšířilo o 15 techniků, zejména ze Západočeské univerzity, neboť kapacita pracoviště už nestačila poptávce. Zaměřují se na systémy řízení jaderných reaktorů používaných například v elektrárnách Temelín, Dukovany a na Ukrajině a dále na systémy ochrany parogenerátorů. "Zákazníci potřebují individuální řešení a prakticky každý náš produkt je unikátní a vyžaduje značný podíl výzkumu a vývoje," řekla výkonná ředitelka Vladislava Česáková.

V roce 1997 koupil ZAT v Plzni firmu Easy Control. V lednu 2003 pak ovládl část plzeňské Škodovky, bývalou Škodu Controls a pronajal si budovu v Doudlevcích. V té už měli výzkumníci stísněné podmínky a nemohli tam testovat nové výrobky. Proto zamířili do Černic.

ZAT, ryze český výrobce se 400 zaměstnanci, se kromě energetiky orientuje na dopravu, povrchovou těžbu a distribuci plynu. Má zastoupení v Bulharsku, Egyptě, Indii, Íránu, Jemenu, Jordánsku, Sýrii a Mongolsku. V roce 2006 měl obrat 580 milionů korun, o 24 milionů Kč více než předloni.

Z pěti budovaných technologických center, které loni podpořila agentura pro podporu investic CzechInvest a státní pobídky, je centrum ZAT druhé největší po firmě Swell z Jičínska. Swell, jenž se zabývá vývojem dílů pro automobilový průmysl, vybuduje v hořické průmyslové zóně nové centrum vývojových služeb za čtvrt miliardy korun. Díky pěti vývojovým centrům za půl miliardy korun, podpořených státem, najde podle vyjádření agentury práci 200 výzkumníků z řad vysokoškoláků.