„Cena za ukládání komunálního odpadu se podle příslušného zákona v příštím roce zvyšuje o 100 korun za tunu. Pokud bychom nezvýšili poplatek, město by muselo zaplatit za provoz systému odstraňování komunálního odpadu v roce 2009 přibližně o 1,2 milionu korun více. Tyto peníze by nám chyběly například na opravy chodníků, na výstavbu hřišť a na jiné veřejně prospěšné akce,“ vysvětlil příbramský starosta Josef Řihák.
I po zvýšení poplatků však zaplatí město ze svých peněz navíc oproti letošnímu roku téměř 600 tisíc korun.

Další zdražení se týká ceny vodného a stočného. Ta se následující rok zvedne o 5,8 procenta, což je ale méně než je odhadovaná inflace Českým statistickým úřadem.

V praxi to znamená, že obyvatelé Příbrami zaplatí celkem o 3,10 koruny za kubík vody více než loni. Metr krychlový tedy vyjde bez čtyřiceti haléřů na šedesát korun.

„Nárůst cen je mimo jiné způsoben navýšením ceny vody předané, kterou provozovatel nakupuje od Svazku obcí pro vodovody a kanalizace. Cenu nepříznivě ovlivňuje také předpokládaný nárůst cen elektřiny a chemikálií. Negativním faktorem při stanovení cen vody je rovněž pokles množství dodané pitné vody a odvedené odpadní vody,“ vysvětlil příbramský starosta Josef Řihák důvody, proč by mělo dojít v Příbrami ke zdražení poplatků za vodu.