A protože hlavní hrdinka se v něm věnuje otužování a plavání v ledové vodě, příběh zavede diváky mezi ty, kteří propadli této vášni a stylu života. Pro řadu scén v ledové vodě filmaři využili komparsisty z řad profesionálních otužilců.

Na stupních vítězů se tak objeví i příbramská plavkyně. „Bohdan Sláma potřeboval nějaké otužilce a lidi, kteří se plavání věnují, přizval i mě. Tak se ve filmu párkrát mihnu," sdělila Příbramskému deníku Lucie Leišová.

Film je příběhem skromné Hany, která žije sama ve zchátralém rodinném domě od chvíle, kdy její manžel před několika lety zemřel. Občas potřebuje pomocnou ruku, ale oba její synové jsou příliš zaneprázdněni a sobečtí, aby si toho všimli.

Hana neočekávaně najde pomocnou ruku v muži jménem Bronia, vzchopí se a začne měnit svůj život. Z matky zotročené vlastními dětmi se v příběhu stane nová bytost, zamiluje se do svého kolegy a pozná znovu nezávislost a štěstí.

Snímek začal Sláma, jinak tvůrce filmů Štěstí, Venkovský učitel a Čtyři slunce, natáčet koncem ledna v pražském Braníku.

Lucie Leišová během natáčení filmu Bába z ledu.„Svou vizí mi Bohdan Sláma v něčem připomíná Steva Jobse. Například podvacáté točíme jednu scénu, on vyběhne na plac a s dětským úsměvem nám oznámí, že si to sjedeme ještě jednou. Je to boží, moc mě filmování baví," popsala své první filmové zkušenosti příbramská plavkyně.

Ačkoliv na kamery je už celkem zvyklá, herectvím by se ale živit nechtěla. „Je to hodně o čekání. Chvíli se natáčí, pak se dvě hodiny přesouvá technika, takže si ty chvíle člověk krátí u občerstvení… Připadá mi, že jsem většinu času projedla," žertovala Lucie Leišová.

Podle Slámy existuje spousta věcí, kde člověk může překonávat sám sebe. „Zvlášť ve věku naší hrdinky, které je už přes šedesát. Je v zajetých kolejích a myslí si, že to tak musí být napořád, je jakýmsi otrokem ve své rodině. Pak pozná otužilce a tam jednoho chlapíka, do kterého se zamiluje," uvedl režisér.

Režisér Bohdan Sláma.Film Bába z ledu je česko-slovensko-francouzskou koprodukcí, jeho koproducenty jsou například Barrandov Studio a Česká televize. Premiéra snímku s rozpočtem zhruba 28 milionů korun bude v příštím roce. Na filmovém trhu festivalu Berlinale, který právě skončil, ho zakoupila do mezinárodní distribuce prestižní společnost Match Factory.