Česká televize na programu ČT2 od 21.20 zahajuje vysílání dokumentárního cyklu Technické klenoty, jehož první díl je věnován hornictví. „Natáčel se mimo jiné u nás,“ připomněla programová pracovnice Hornického muzea Příbram Stanislava Moravcová, že vynechat Příbram tvůrci prostě nemohli.
„Cílem pořadu Hedviky Hlaváčkové je představit divákům unikátní technické památky, jejichž význam překračuje hranice a čas,“ vysvětluje Moravcová. Funkce jednotlivých památek vysvětluje zvídavý průvodce Miroslav Táborský – a to nejen s důrazem na technickou stránku. Nezapomíná ani na jejich význam v rámci kontextu historického a společenského. Přičemž Moravcová tlumočí slib tvůrčího štábu, že zajímavé bude nejen poslouchat, ale i sledovat obrazové představení industriálních památek: „Efektní kamera zachycuje jejich působivou podobu v podzemí, ze země i ze vzduchu.“
Česká televize pořad ohlašuje jako představení „tří významných středisek průmyslového odvětví, které bylo pro prosperitu naší země vždy stěžejní“ v každé z epizod.
Navazuje na úspěšný cyklus Národní klenoty, v němž se rovněž herec Táborský stal průvodcem po významných památkách. Tentokrát je připraveno osm dílů, které vedle hornictví představí um předků i v dalších oblastech.
Přiblíží mimo jiné mlýny, textilky, železárny, stejně jako mosty, tunely, železniční tratě, tunely, stopy zaniklých komunikací – ale i témata výroba pitné vody a její distribuce (včetně nahlédnutí do vodárny v Káraném či představení vodovodu Strahovského kláštera) či třeba vojenských pevností. Na jejich podobu danou vývojem vojenské techniky, ale i na jejich úděl dojde už v rámci druhého dílu Technických klenotů.
Přičemž tvůrci vždy slibují nejen souhrny zajímavých informací a překvapivé pohledy, ale i příběhy: povídání o vzniku jednotlivých staveb zarámované životními osudy jejich tvůrců. A poznání, že ani objektům, jež byly budovány jako ryze účelové, nechybí estetická kvalita.
První díl věnovaný hornictví představí nejen rudné hornictví v oblasti příbramských Březových Hor. Diváky nechá nahlédnout také do někdejšího uhelného dolu na Kladensku, ve Vinařicích – a tvůrci nevynechali ani mapování těžební oblasti v Podkrušnohoří.