Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramské gymnázium oficiálně zahájilo ozdravné pobyty ukrajinských dětí

Příbram /ROZHOVORY/ – Ukrajinské děti, které si užívají na Příbramsku ozdravné pobyty, ve středu oficiálně přivítalo Gymnázium Příbram. Jedná se o tři dvoutýdenní turnusy dětí z míst, kde se jim v současné době nežije zrovna dobře s ohledem na politickou situaci. Příbramský deník o tom informoval.

18.2.2015
SDÍLEJ:

Ukrajinské děti s dárky od gymnazistů se zájmem sledují v Gymnáziu Příbram pohádky od českých autorů, z nichž některé důvěrně znají.Foto: Markéta Jankovská

Děti z východní Ukrajiny, většinou potomci krajanů a studenti gymnázia si vyměnili kulturní vystoupení. Největší radost zřejmě udělaly návštěvě dárky a to, že si se studenty dobře rozuměla.

Více se dozvíte v následujících rozhovorech.

Iva Kadeřábková: Těší mne u dětí ta proměna, že už se smějí

Ředitelka Gymnázia Příbram Iva Kadeřábková.

Příbram – Pro ředitelku Gymnázia Příbram Ivu Kadeřábkovou znamená setkání s ukrajinskými dětmi poznání a hlavně srovnání s životem dětí u nás. „Ukrajinské děti jsou tak vděčné a skromné. Naši studenti alespoň vidí, že to, co mají, není samozřejmé," říká Iva Kadeřábková v rozhovoru.

Jak vnímáte setkání s ukrajinskými dětmi?
Jsem nesmírně potěšena proměnou krajanských dětí. Viděla jsem je v den příjezdu, kdy byly smutné. Po denním pobytu s našimi dětmi se na jejich tvářích objevil smích. Prostě sportují, chtějí se s nimi učit, kamarádit. Je v nich hodně pokory. Váží si toho, že české děti jsou k nim pozorné, přátelské.

V čem vidíte smysl pobytu? Narážím tak nato, že jeden turnus trvá dva týdny, což mi na uchování lepší kondice a nálady přijde málo…
Cíl té mise je splněn. Pobyt měl být ozdravný a takový vskutku je. První turnus odjížděl nadšený, plný zážitků. Nyní je tu skupina z východní Ukrajiny, kde se dětem nežije dobře a tady mohou na to trápení se svými vrstevníky na čas zapomenout a poznat život v poklidu. Naše děti zase naopak vidí, že všechno není zadarmo a samozřejmé. Jsou hodně talentované a slušně vychované, ukrajinských dětí se ujaly na jedničku.

Co vás nejvíce zasáhlo při setkání s ukrajinskými dětmi?
Tenhle druhý turnus mne hodně zasáhl. Jedné holčičky jsme se ptali, odkud je a ona vlastně neví, protože patří k uprchlíkům. Dojemné bylo i to, že děti zazpívaly našim dětem v češtině…

Karel Kühnl: Děti si zaslouží odpočinek od nelehké politické situace

Ředitelka Gymnázia Příbram Iva Kadeřábková s Karlem Kühnlem, zmocněncem pro krajanské aktivity.

Příbram – Kvůli slavnostnímu zahájení ozdravných pobytů pro ukrajinské děti přicestoval ve středu do Gymnázia Příbram také Karel Kühnl, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Ministerstva zahraničních věcí ČR. Odpověď na otázku, co vedlo politiky uspořádat pro ukrajinské děti čtrnáctidenní ozdravné pobyty, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Kdo zorganizoval ozdravné pobyty pro ukrajinské děti?
Ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra. Pobyty se týkají ukrajinských dětí, převážně dětí českých krajanů, a to teď, v zimním období. Druhý turnus je právě tady a příbramské gymnázium děti a mladé lidi pozvalo na moc hezký program. Přispělo to k tomu, aby se tu děti cítily dobře.

Jaký byl důvod uspořádat právě pro tyto děti výlety do Česka?
Důvod je humanitární, protože situace na Ukrajině je těžká. Děti si zaslouží, aby měly trochu odpočinku. Zároveň je pobyt spojený s výukou, takže děti krajanů se tady učí česky a některé z nich docela dobře česky mluví.

Zaslechla jsem, že poslední turnus přiveze sirotky po rodičích padlých v současných nepokojích…
Já nevím, jestli sirotky, to my nekontrolujeme, ale budou to převážně děti uprchlíků z oblastí Doněcka a Luhanska.

Autor: Markéta Lišková

18.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení