Novotný byl před dvěma lety dosazen do funkce bez výběrového řízení, podle místostarosty Václava Černého (ODS) se dělat nemuselo, protože nejde o příspěvkovou organizaci, ale o společnost s ručením omezeným. Novotný se podle dřívějšího vyjádření Černého ve funkci osvědčil, hospodaření městské firmy se prý zlepšilo. Nyní ale rada nechá hospodaření firmy přezkoumat.

Novotný už dříve řekl, že odchází z funkce, protože ho čeká operace páteře. "Předloženou nabídku rezignace ředitele městských lesů pana Pavla Novotného ze zdravotních důvodů jsme vzali na vědomí. Pana Novotného jsme následně s platností od 1. srpna 2014 odvolali z funkce," uvedl starosta Pavel Pikrt (ČSSD).

Zda je vysvědčení Novotného falzum či nikoli, musí podle vedení města prověřit policie. "Na Vyšší odborné škole lesnické a Střední lesnické škole v Písku jsme prověřovali, zdali pan Novotný je či není absolventem této školy. Bylo nám řečeno, že pan Pavel Novotný absolventem není. Jako státní správa jsme pak podali trestní oznámení," uvedla tajemnice úřadu Jarmila Nováková.

Radní podle Šlechtického uložili městskému úřadu vyhlásit výběrové řízení na nového ředitele. To bude možné, až bude Novotnému doručeno rozhodnutí o jeho odvolání. V městských lesích bude zároveň provedena kontrola hospodaření. Kdo kontrolu provede, zatím není známo. "Rada města Příbram taktéž konstatovala, že tato rozhodnutí jsou rozhodnutími města Příbram jako jediného společníka společnosti Městské lesy Příbram," dodal mluvčí.

Nový ředitel by měl nastoupit do funkce nejpozději od 1. září. Měl by mít manažerské schopnosti, vysokoškolské vzdělání lesnického směru a lesnickou praxi minimálně pět let nebo úplné středoškolské vzdělání lesnického směru a odbornou lesnickou praxi alespoň deset let. Dále se předpokládá minimálně tříletá praxe ve vedení pracovního týmu, české státní občanství nebo občanství členského státu Evropské unie, způsobilost k právním úkonům a také bezúhonnost. Konkurz na nového ředitele bude buď zadán externí firmě, nebo rada složí výběrovou komisi.

Problém s doloženým vzděláním se týká i příbramského radního Martina Poulíčka (ČSSD), který za éry hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) pracoval pro kraj jako referent. Policie ho podle médií podezírá z toho, že při nástupu na krajský úřad předložil padělané maturitní vysvědčení. Pikrt situaci kolem Poulíčka nechtěl příliš komentovat. "Pan Poulíček byl zaměstnán na Středočeském kraji, proto by tuto záležitost měli řešit tam. Město Příbram s tím nemá nic společného," uvedl. Už dříve ale připustil, že pokud by byl Poulíček obviněn, rada by se tím musela zabývat.